Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Frýdlant - nejstarší hradní muzeum ve střední Evropě

Frýdlant se právem řadí nejen k nejvýznamnějším památkovým celkům v severních Čechách, ale také k nejrozsáhlejším. Jsou v něm totiž spojeny dva architektonické útvary – středověký hrad a renesanční zámek. Gotický hrad byl postaven na vysoké čedičové skále přímo nad řekou Smědá, která protéká Frýdlantem v Čechách.

Ve vynikající obranné pozici na vrcholu skalního ostrohu byl hrad Frýdlant postaven tak, aby měl bezpečně pod kontrolou širé okolí. Nepřístupný z východu, západu i jihu. Zranitelnější byla pouze severní strana. V těchto místech však výhodu příkrých skal zastoupil hluboký vodní příkop.

První písemné zmínky o existenci původního hradu se datují z roku 1278. Středověký hrad byl vybudován na strategicky významném místě, kudy vedly obchodní stezky do Žitavy. V 16. století byly provedeny renesanční úpravy hradu a byl postaven renesanční Dolní zámek. V 18. století přikročili majitelé k barokním úpravám a v 19. století ke klasicistním a romantickým.

Prvními majiteli hradu Frýdlant byli Ronovci, kteří patřili k nejmocnějším českým šlechtickým rodům ovládajícím široké okolí. Za panování Přemysla Otakara II., který se s nejvyšší pravděpodobností jejich stále rostoucí moci zalekl, se hodně změnilo. Ronovcům bylo frýdlantské panství odejmuto v zájmu upevnění královského postavení vládce. Zakrátko bylo sídlo prodáno Biberštejnům, v nichž král viděl věrné a silné spojence, kteří se významně podíleli na dalším rozšiřování hradu.

Počínaje rokem 1558 se zde usídlili Redernové, kteří byli nejen zdatní obchodníci a válečníci, ale také podporovatelé stavebních prací a umění. Melichar z Redenu byl významným válečníkem své doby a dokonce prezidentem císařské vojenské rady. Slávu si vydobyl zejména ve válečných taženích proti Turkům. Hradní sídlo bylo v této době rozšířeno o Dolní zámek postavený v renesančním slohu.

Po bitvě na Bílé hoře se dřívější hrad rozšířený o renesanční zámek stal majetkem proslulého vojevůdce Albrechta z Valdštejna. Pořídil ho za 150 tisíc zlatých a postupně se postaral o vybudování ohromné hospodářské domény. Statky frýdlantského panství v době třicetileté války zásobovaly jeho armádu.  Frýdlantsku se tehdy říkalo Terra felix – Šťastná země.

Poslední vlastníci Frýdlantu, kterými byli Clam-Gallasové, zpřístupnili historický objekt veřejnosti už od roku 1801. Frýdlantská pamětihodnost se tak stala nejstarším hradním muzeem, což byl tehdy ve střední Evropě unikát. Významný šlechtický rod Clam-Gallasů zde pobýval až do roku 1945, kdy Frýdlant přešel do vlastnictví státu. Po roce 1945 byly veřejnosti zpřístupněny i obytné a reprezentační prostory v budově nového zámku.

Z dřívějšího vzhledu gotického hradu se do současnosti nedochovalo vše v původní celistvosti. Dnes je hrad mohutný dvoupodlažní objekt s menším nádvořím nepravidelného tvaru, kterému vévodí válcová věž – tzv. bergfrit. Renesanční zámek s kaplí byly budovány na konci 16. a začátkem 17. století stavitelem Markem Spazziem di Lancio. K posledním stavebním úpravám většího rozsahu došlo v 60. letech 19. století, když bylo přestavováno kastelánské křídlo.

Rozlehlý renesanční zámek s bohatou výzdobou má rozsáhlé sbírky nesmírné historické a umělecké ceny. Historicky hodnotné jsou i domy před hradem. Současná výstavní expozice zahrnuje nejstarší hradní muzeum ve střední Evropě, kapli s hodnotným mobiliářem a dvě zámecká křídla. Expozice hradního muzea je zaměřena na třicetiletou válku a osobnost Albrechta z Valdštejna. Za zmínku stojí historické listiny a dokumenty vztahující se především k třicetileté válce.

Příznivci historie si mohou prohlédnout v interiérech hradu rytířský sál, zbrojnici a obdivuhodnou sbírku dýmek. Zbrojnice opatruje více než tisíc zbraní vojenských i loveckých v zastoupení zbraní chladných i palných. Původ nejstarších exemplářů lze zařadit do poloviny 12. století a nejmladší pocházejí z I. světové války. Rozsáhlá kolekce historických zbraní od dob husitských válek a po I. světovou válku je stejně zajímavá jako zámecká obrazárna s díly barokních a nizozemských mistrů. Ze stěn na návštěvníky ze svých portrétů shlížejí mimo jiných šlechtici Martinic, Gallas, Straka z Nedabilic a hrabě Antonín Spork, což jsou díla Petra Brandla a Karla Škréty.

Pozoruhodný je také dětský pokoj s hračkami z konce 19. století, který zaujme určitě nejen nejmenší návštěvníky. Interiéry zámku nabízejí k prohlídce další reprezentační místnosti a apartmá hraběte a hraběnky, koupelnu i zámeckou kuchyni s funkčními kamny a grilem, měděným a cínovým nádobím. Nedílnou součást prohlídkového okruhu tvoří také renesanční zámecká kaple sv. Anny. Kolem zámku se nachází rozlehlý nádherný park.

-ar-

Přechozí články z České republiky:
Kulturní Hradec Králové
Karlovy Vary - město lázní a festivalů
Uherské Hradiště hýří vínem a folklórem
V Pardubicích to žije nejen perníkem
Zlín je město spojené se jménem Baťa a filmovou tradicí

Článek byl zobrazen 6 519 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2020

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2020

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA