Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Chrášťany

Obec Chrášťany se nachází v okrese České Budějovice, kraj Jihočeský. Ke dni 3. 7. 2006 zde žilo 717 obyvatel.

Obec Chrášťany se nachází v rekreační oblasti středního Povltaví (okres České Budějovice) a leží 3,5 km od pravého břehu Vltavy mezi Týnem nad Vltavou (od nás 10 km jižně) a Bernarticemi (od nás 8 km severně).

K částem obce Chrášťany patří Doubrava, Doubravka a Pašovice.

Pamětihodnosti

Kostel svatého Bartoloměje

Historie
Z nálezů četných pohřebišť na nedalekém vrchu Chlum je možno odvodit, že zdejší kraj byl obydlen již v pozdější době kamenné, bronzové i železné až do příchodu Slovanů.

Jméno obce původně psáno jako Chrasczan (r. 1352 - 85), Chrastyan (r. 1399 - 1405), v roce 1468 král Jiří zapisuje ves jako Chrasstieny.

První kronika obce Chrášťan byla založena v r. 1922 a prvním kronikářem byl Josef Blecha, řídící učitel v Chrášťanech, který se ovšem této úlohy ujal až v r. 1924. Podle mínění kronikáře byly Chrášťany při určování názvu v mluvě obecné méně lesy porostlé, spíše porostem, chrastím, z něhož jméno svůj původ vzalo.

Chrášťany patří mezi nejstarší osady dřívějšího vltavotýnského okresu. Založení kostela v Chrášťanech se připomíná r. 1384. Zdejší krajina náležela k panství Slavníkovců. V dalším období patřily Chrášťany střídavě k panství újezdeckému, bechyňskému nebo týnskému. Po zřízení pražského biskupství mu bylo k užívání dáno panství týnské (r. 973), jehož součástí byly tehdy i Chrášťany.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.chrastany.eu/, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA