Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Čížkrajice

Čížkrajice jsou obec v okrese české Budějovice na západ od Trhových Svinů, v podhůří Novohradských hor. Mají 276 obyvatel a jejich katastrální výměra činí 900 ha. Ve středověku byla vesnice ohrazena hradbami, z nichž se zachovala jedna brána orientovaná směrem na Trhové Sviny.

Místní části: Boršíkov, Čížkrajice, Chvalkov, Mezilesí.

Poloha a historie obce
Na jihozápad od Trhových Svinů v malebném podhůří Novohradských hor, leží malá vesnička Čížkrajice, která má 97 obyvatel. V současnosti jsou k obci připojeny Boršíkov, Mezilesí a Chvalkov. Chalupy vesničky jsou nepravidelně rozhozeny okolo silnice a rybníka. Náves klasických typů ze současných stavení není vytvořena. Ve středověku byla ves obehnána hradbami.

Zachovala se brána směrem k Trhovým Svinům, hradební zeď na severozápadní straně, zbytky zdiva tvrze, a později - v 16. stol., zámku. Tvrz se prvně připomíná v r. 1347. Rovněž opevnění vzniklo ve 14. stol. a patří k řadě tvrzí a opevnění na Novohradsku (Čížkrajice, Žumberk, Svébohy, Cuknštejn, N. Hrady).

Objekty přiléhající k bráně jsou mladšího data, na kamenném portálku v levé části je vytesán letopočet 1503, na jiném 1857. Na návsi, přesněji v místech s největším pohybem lidí u zastávky ČSAD, je barokní plastika z roku 1773.

Čížkrajice leží v oblasti nejstarších osad v jižních Čechách, respektive těch, o kterých jsou nejstarší písemné doklady (Todně, Něchov, Mohuřice, Žár) již z r. 1186. Vesnice jsou zřejmě ještě starší a jejich názvy sahají snad až do doby osídlení jižních Čech Kelty. Jména vesnic jsou zde skutečně starobylá: Klažary, Nežetice, Nesměň, Trutmaň, Kondrač, Keblany, Otěvěk a další.

Málokterá vesnice v Čechách má bránu. Jihočeské Čížkrajice ji mají. I když v dnešní době je částečně zbořená (horní část jako důsledek projíždění nadměrných vozidel. Přesto se uvažuje o jej rekonstrukci do původní podoby.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.sdruzeniruze.cz/cizkrajice, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2019

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA