Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Mladošovice

Mladošovice jsou obec v okrese České Budějovice, nacházející se blízko hranice CHKO Třeboňsko, 16  km na východ od Českých Budějovic. Ke 3. 7. 2006 zde žije 333 obyvatel. Místní části Lhota i Petrovice byly k Mladošovicím připojeny v 60. letech.

Historie
První písemná zmínka o vsi je z roku 1367, kdy patřila třeboňskému klášteru. Již tehdy zde stál kostel, kterému v roce 1499 přistavěli věž. Roku 1823 byla zřízena škola.

Roku 1929 vznikla autobusová linka Třeboň - Borovany, kterou provozoval místní dopravce Veigl. Tou dobou již byl v obci sbor dobrovolných hasičů a družstevní záložna.

Kolem roku 1939 bylo v okolí obce budováno pohraniční opevnění, zbytky pevnůstek jsou dodnes místy patrné.

Při sovětské okupaci roku 1968 zde přišel o život jeden sovětský voják.

Zajímavosti
Ve vsi krátce pobyl Václav Beneš Třebízský (1883), který si zdejší prostředí oblíbil, bohužel hned příští rok zemřel.

Pobýval zde i spisovatel a překladatel Radovan Krátký, jehož otec působil v místní škole.

Ve vsi se nachází původně gotický kostel svatého Bartoloměje s kopií Rembrandtova obrazu Poslední večeře, kterou namaloval malíř Jan Kojan z Kojákovic. Malíř je pohřben na místním hřbitově.
 
Břehule říční
Přibližně 1 000 m po levé straně cestou ke Spolskému rybníku se nachází pískovna, v níž má hnízdiště břehule říční. Patří do čeledi vlašťovkovitých. Je to 12 cm dlouhý ptáček, v Evropě se vyskytuje od dubna do října. Je společenská, mimo období hnízdění nocuje ve velkých hejnech v porostech rákosí. Vyskytuje se v otevřené krajině se skalnatými břehy a pískovnami především v blízkosti vody. Živí se malým létajícím hmyzem. Hnízdí od května do srpna v koloniích, vyhrabává si nory v písčitých stěnách.

Památky

Kostel sv. Bartoloměje
Na návsi stojí kostel sv. Bartoloměje, který se poprvé uvádí v roce 1367. Jako gotická stavba vyrostl v první polovině 14. století (z té doby je zdivo lodi, zdivo i klenba kněžiště a strmé štíty) a v roce 1499 stavitelský mistr Tomáš přistavěl masívní věž.

V rámci barokních úprav dali třeboňští augustiniáni vytvořit novou klenbu lodi a kůr. Nad polygonálně zakončeným kněžištěm s vnějšími opěráky se pne křížová žebrová klenba s paprsčitým závěrem. Zařízení kostela pochází většinou z dílen barokních mistrů a jeho součástí je mimo jiné portálový hlavní oltář s rokokovým obrazem sv. Bartoloměje a sochami sv. Petra a Pavla.

Sluneční hodiny
V obci se nacházejí dva objekty se slunečními hodinami. Na bývalé faře č. p. 1 a na stavení č. p. 11.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.mladosovice.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA