Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Nedabyle

Nedabyle je obec v okrese České Budějovice. Ke 3. 7. 2006 zde žilo 298 obyvatel. Tato malebná vesnička se nachází v nadmořské výšce 470 m n. m. o rozloze 586 ha.

Historie
Nedabyle patřila k panství komářickému, jehož držiteli byli zemané z rodu majícího střelu (erb šípu) ve svém znaku jako Bavoři ze Strakonic, Poříčtí, Boršovští, Újezdečtí aj. Roku 1346 dává Havel, řečený Kron z Nedabyle, nadaci kostelu ve Střížově. Po roce tom připomíná se Beneš z Komařic s chotí Vojslavou. Jejich syn Beneš ujal se Strádova a odtud psal se Strádovcem z Komařic.

Uprostřed 15. stol. připomíná se Odolen z Komařic, jehož rod držel statek ten s Nedabylí. Roku 1457 po smrti Jana z Komářic připadlo zboží to na krále Ladislava, v odúmrtí tom vytčena je i Nedabyle.

Roku 1522 čteme o ní, kdy Petr z Doudleb prodává zboží své Václavu Metelskému z Felsdorfu, který panství toto nedržel dlouho. Po jeho smrti rozdělené bylo na dvě části, z nichž jedna koupena obcí budějovickou a druhá (včetně části zdejší) koupena Alžbětou Kořenskou z Terešova. Ta prodal tuto část okolního zboží roku 1575 panu Vilému z Rožmberka, který je připojil k panství třeboňskému.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.statnisprava.cz/ebe/ciselniky.nsf/i/544825, na kterých najdete další informace

 
 

Náš tip

LYŽOVÁNÍ V ALPÁCH VÝHODNĚ

Už jste slyšeli o akci ŽOLÍK? Vyberete si termín a středisko ve francouzských Alpách, do kterého pojedete, se dozvíte až v týdnu před odjezdem. Ale jedete LEVNĚ. Více info na www.betatour.cz.

 

ZAŽIJTE ÚPLNĚ JINOU DOVOLENOU

Luxusní plavby za akční ceny. Vyplujte s cestovní kanceláří RIVIERA TOUR na palubách lodí MSC Cruises s našimi delegáty a dopravou až do přístavu.

ZÁJEZDY ONLINE 2017/2018

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2017 a 2018 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

LEVNÉ UBYTOVÁNÍ

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA