Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Štěpánovice

Štěpánovice jsou obec v okrese České Budějovice. Ke dni 28. 8. 2006 zde žilo 679 obyvatel. Štěpánovice se nacházejí na hlavní silničním tahu I/34, který spojuje České Budějovice a Třeboň. V nadmořské výšce 463 m n.m. Obec má v současnosti 241 domů a 655 obyvatel.

Památky

Kostel Nanebevzetí Panny Marie
Dominantou je gotický kostel Nanebevzetí P.Marie (z r. 1356), v kostele je kamenná křtitelnice z roku 1515 a umělecky velmi vzácná dřevěná socha P. Marie.

Historie školy sahá až do roku 1770, dnes je zde základní (1.-5.roč.) a mateřská škola.

Současnost
Ke štěpánovicím patří osada Vranín a osada Skalice. Ke sportovnímu vyžití slouží Sokolovna pro oddíly 1.a 2. ligy stolního tenisu, krajského přeboru badmintonu. Dále je zde travnaté hřiště na kopanou, tenisový kurt, koupaliště u lesa Malý Vranín, Náveský rybník s možností rybolovu. V obci se nachází Poštovní úřad (PSČ 373 73), jehož doručovací obvod v současné době tvoří nejen Štěpánovice, ale i 7 dalších obcí a osad, mezi ně patří i dvůr Vranín a lom Skalice. Obec má vlastní vodovod, kanalizaci, čistírnu odpadních vod a je zcela plynofikována.

Historie
Štěpánovice se původně jmenovaly Štěpánov a byly založeny od rytíře Štěpána kolem 13. století, v níž byl kostel již před rokem 1356. Kolem tohoto století patřil Štěpánov panům z Landštejna. V roce 1372 měl je v držení Ješek z Kosovy Hory z Lomnice a byl tu také zemanský statek. V roce 1398 osvobodil Vilém z Landštejna ves od úmrtí a patřila k faře Ledenické. Od roku 1424 k Třeboni.

V 15. století byly Štěpánovice v zástavě. V době husických válek měl zde některé platy pan Tožický z Vidova, ale větší část vesnice držel Oldřich z Rožmberka nepřítel Husitů. Když pak Táboři a Sirotci se svými vůdci panem Bidinkou a panem Čapkem ze Sán podnikli válečné tažení k Třeboni, aby tu škodili Oldřichovi, došlo i na tuto vesnici, která byla popleněna a kostel vyloupen, načež ztratil faráře.

V roce 1573 dal hejtman Rožmberský Jan Černý z Vinoře postaviti dvůr Vranín na místě vymýtěného lesa Vraní. Roku 1440 koupil Oldřich z Rožmberka váznoucí platy od Jana Tožického, a tak celá vesnice připojena k panství Třeboňskému a kostel přidělen jako filiální k faře Ledenické.

Teprve v roce 1738 filiálka tato pro velkou vzdálenost zrušena a kostel od ovdovělé kněžny z Švarcnberga vyzdvižen. Prvním farářem ustanoven ThDr. Josef Schmidt, před nímž nebylo tu faráře přes 100 let.

Robota a poplatky
obce Štěpánova v 17. až 18. století - Platilo se v kopách, groších a denárech. 1 kopa 60 grošů, jeden groš 7 denárů. Poplatky se odváděly vrchnosti 2x za rok a sice: na sv. Jiljí a na sv. Jiří. Poplatky činily o sv. Jiří 12 kop, 41 groš, 61 denáru. O sv. Jiljí 12 kop, 23 grošů, 61 denáru. Když panství Třeboňské získal J. Adolf hrabě ze Švarzenberggu byly tyto dávky regulovány. Na sv. Jiří 25 zl. 43 kr. , 41 denáru, na sv. Jiljí 30 zl. 11 krejcarů 5 denárů.

Po třicetileté válce zbylo zde 5 rolníků a v lese Slabci byla tvrz. Obec Štěpánovice a Hvozdec byly podány faře Štěpánovické a jejich obyvatelé musely zdejšímu faráři robotovati, od čehož také jedna farní louka má název "Robotýřka". Podle robotního patentu z roku 1775 vázly na obci tyto roboty. 32 sedláků se 2 voly 3 dny v týdnu a 24 sedláků ruční roboty, od Jana až do Václava 1 den týdně, 1 chalupník konal ročně roboty 26 dní a podruzi ročně 13 dní. Pak nastalo ponenáhlé vystupování roboty.

Tolik ze zápisků, od pana Františka Mareše staršího, které jsou od něho ručně napsané.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://stepanovice.unas.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2019

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA