Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Včelná

Obec Včelná se nachází v okrese České Budějovice, kraj Jihočeský. Ke dni 3. 7. 2006 zde žilo 1 533 obyvatel.

Obec Včelná se nachází 6 km jižně od Českých Budějovic. Prostírá se na mírném úbočí nad budějovickou pánví. Dnešní způsob bydlení ve Včelné představují většinou dobře vybavené domy a příbytky v zahradách. Další charakteristikou zdejšího života je bezprostřední kontakt s lesem a rychlé spojení s krajskou metropolí městskou hromadnou dopravou. Obec je vybavena sítí drobných obchodů, restauračních a ubytovacích zařízení. Je vyhledávána pro dobré podmínky ke krátkodobé rekreaci.

Historie
V blízkosti obce se nacházejí mohyly lidu mohylového, který žil na Zemi již před 4 000 lety. Ze středověku je zmiňována existence panského dvora v dnešní části obce Čtyři Chalupy.

Vznik Včelné je datován rokem 1784. Osada vznikla spontánně při nové císařské silnici z Budějovic do Lince v půli cesty mezi Kamenným Újezdem a Rožnovem.

Po výstavbě silnice zůstal na staré trase opomíjen poříčský hostinec. Majitel žádal o povolení k jeho přeložení k nové silnici, avšak jeho žádost byla budějovickými úřady zamítnuta. Hostinec, později známý Kalkušovec č. p. 13, byl tedy jako jeden z prvních domů budoucí Včelné postaven bez povolení. Kolem něho vyrůstaly v lesním průseku podél silnice domy další. Původní obyvatelstvo osady bylo asi z poloviny české a z poloviny německé.

Historicky je Včelná spjata se starším Poříčím. Zcela samostatnou obcí je od roku 1930. K odluce od Poříčí došlo z iniciativy poříčských. Poříčí samotné později zaniklo sloučením s obcí Boršov nad Vltavou.

Jak Včelná ke svému jménu přišla
V německých úředních listinách z konce 19. století se vyskytuje dvojí jméno obce - Binnendorf (Vnitřní ves či Mezives) a Bienendorf (Včelí ves). Zhruba od roku 1810 nalézáme v záznamech již pouze pojmenování Bienendorf (Včelná). Kromě možného omylu písařů při opisování jména je též možné, že německy hovořící obyvatelé výslovnost jména obce komolili, čímž docházelo k záměně pojmenování.

Česky hovořící obyvatelé nazývali v dřívějších dobách Včelnou jménem Bory či Na Borech. Toto pojmenování bylo odvozeno od okolního borového lesa.

Formanství a koňská dráha
Již od samého vzniku obce měla pro ni velký význam formanská doprava. Přinášela do obce pracovní příležitosti, finance i informace o světě. Za jeden den projelo obcí po důležité obchodní cestě spojující Čechy s Horním Rakouskem až 150 nákladních, poštovních a osobních povozů.

Po zbudování koně-spřežní trati z Budějovic do Lince bylo ve Včelné též nákladní nádraží koně-spřežky. Doposud je zachován státem chráněný strážní domek koně-spřežní dráhy č. p. 242 v části Lesní kolonie. Silnice obcí procházející a koně-spřežka ji lemující měly značný vliv na život původních obyvatel a rozvoj obce. Symbol formanství a koně-spřežky se objevuje v heraldickém znaku obce v podobě podkovy.

Památky a zajímavosti
Jednou z nejstarších památek je kaplička "Na rozloučenou" ze samotných počátků obce nacházející se na hlavní třídě nad odbočkou do Čtyř Chalup. 31. října 2004 byla v kapličce odhalena socha sv. Jana Nepomuckého a kaplička byla znovu vysvěcena.

Charakteristická pro Včelnou je i soukromá kaple na hlavní třídě u domu č. p. 24 postavená roku 1900. Na nejvyšším místě obce v lese "Na hraničkách" se nachází památný kříž, k němuž se váže legenda o zázračném nalezení monstrance odcizené z černického kostela v roce 1845.

Architektonicky zajímavé jsou především vily z počátku 20. století v Lesní kolonii tvořící původně komplex ozdravných penzionů, letních bytů a restaurací.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.vcelna.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA