Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Žimutice

Obec Žimutice se nachází v okrese České Budějovice, kraj Jihočeský. Ke dni 3. 7. 2006 zde žilo 567 obyvatel.

V obci se nachází hasičský a myslivecký spolek, škola a mateřská školka.

Části obce:
Žimutice
Hrušov
Krakovčice
Pořežany
Smilovice
Sobětice
Třitim
Tuchonice

Pamětihodnosti

Kostel svatého Martina ze 13. století
Původně gotický, radikálně přestavěn v baroku.

Pomník padlým z 1. světové války

Historie
Ves Žimutice je v písemných pramenech zmiňována již v roce 1261. Již tehdy měla vlastní faru. Zřejmě již na přelomu 13. a 14. století zde stála tvrz drobných vladyků, kteří se podle ní psali ze Žimutic.V roce 1318 je zmiňován Jindřich ze Žimutic.

Žimutické zboží bylo od počátku v úzkém svazku s nedalekými Kněžeklady, nakonec byla zboží spojena a páni ze Žimutic sídlili střídavě i na tvrzi v Kněžekladech (dnes Dolní Kněžeklady). Po roce 1511 se dostala ves Žimutice spolu s dalšími 6 vesnicemi do rukou Jana Čabelického ze Soutic, zástavního držitele vltavotýnského panství. Tvrz v Žimuticích byla v kupní smlouvě uváděna již jako pustá.

Na konci 16. století obnovil zpustlou tvrz Karel Čabelický ze Soutic a sídlil zde až do roku 1623, kdy mu pro účast na stavovském povstání byl majetek zkonfiskován. Přestěhoval se do Soběslavi, byl omilostněn a získal svůj majetek zpět. Před smrtí jej odkázal svým potomkům. V roce 1630 koupil Žimutice s okolními vesnicemi Jan Filip Kras ze Šafrštejna. Když byl v roce 1635 sťat na Vídeňské radnici pro zradu císaře a pomoc Švédům, byl žimutický majetek vrácen zpět do rukou Václava Čabelického ze Soutic. Ten jej prodal roku 1648 i s dalšími vesnicemi Janovi z Ekrštorfu. Tvrz byla tehdy opět ve velmi zchátralém stavu.

Janův syn Václav Albrecht se během svého života velmi zadlužil u majitele nedalekého hlubockého panství knížete Jana Adolfa ze Schwarzenberga a na vyrovnání dluhu mu v roce 1676 postoupil dvory Žimutice, Štipoklasy a Sobětice a vsi Žimutice a Hartmanice. Od té doby nebyla tvrz obývána, sloužila pouze k hospodářským účelům a pustla. Později byla přeměněna na sýpku a v této podobě zůstala součástí hospodářského dvora dodnes. Nachází se na návsi po levé straně silnice z Týna nad Vltavou do Veselí nad Lužnicí.

Zajímavost

V roce 1970 byl nedaleko Žimutic učiněn unikátní objev. Bylo zde odhaleno pravěké sídliště z období neolitu, které znamenalo převrat v českých dějinách. Až do této doby byl mezi odborníky tradován názor, že v mladší době kamenné nebyly jižní Čechy trvale osídleny.

Objevení pravěké vesnice v blízkosti Žimutic tuto teorii vyvrátilo. Sídliště se nacházelo přibližně 0,5 km jihozápadně od žimutického kostelíka, na svahu nad rybníkem Mnichovcem. Model rekonstrukce této pravěké osady a archeologické nálezy jsou součástí expozice vltavotýnského muzea.

Čerpáno z ofcicálních stránek obce http://www.municipal.cz/vltava/svazek/zimutice/zimutice.htm, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do OMÁNU

Poznejte s OMÁN - tajemnou zemi pevností, hradů, rozeklaných hor a pouští, Zemi zelených oáz, bílých písečných pláží a vůní Orientu. S českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2018

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2018 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA