Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Budíškovice

Obec Budíškovice se nachází v okrese Jindřichův Hradec, kraj Jihočeský. Ke dni 3. 7. 2006 zde žilo 775 obyvatel.

Obec Budíškovice leží v jižní části Českomoravské vysočiny při hranicích s Rakouskem. Je obklopena členitou krajinou, ve které je mnoho lesů, rybníků a luk, ale přitom se již krajina svažuje k úrodným rovinám jižní Moravy.

Současnost

Vybavení obce:
Základní škola, Obecní úřad, Poštovní úřad, kanalizace, čistírna odpadních vod, digitální telefonní ústředna, Kulturní dům, 2 prodejny potravin, pokrytí signálem mobilních  operátorů podprůměrné až špatné.

Hospodářství:
Zemědělské družstvo, pila, soukromí zemědělci, domov důchodců, prodejna zahradní techniky, 2 prodejny potravin, hostinec, automobilová doprava, internetová firma, veterinář,  pokrývačství.

Kulturní akce:
Koncert heligonkářů, jezdecké závody, posvícení se zábavou.

Historie
První písemná zmínka o obci je z roku 1353.

Pamětihodnosti

Zámek Budíškovice

Kaplička

Socha svatého Jana Nepomuckého naproti zámku

Významní rodáci

K nejvýznamnějším osobnostem, kteří se v obci Budíškovice narodili, nebo zde působili v průběhu svého života patří:

Václav Zahrádecký ze Zahrádek
Majitel panství. Roku 1579 přestavěl zámek v renesančním stylu.
 
Maxmilián Leopold Cantelmo
Roku 1690 přestavěl zámek barokně.
 
Wallis František Václav
Majitel panství od roku 1760, (* 4.října 1696, +1774).

Důstojník, který bojoval proti Turkům v Uhrách, proti Španělům na Sicílii, jmenován válečným radou a generálním maršálkem lejtnantem. Roku 1736 se stal říšským hrabětem a v roce 1767 i hrabětem v zemích českých. Zanechal čtyři syny.

Wallis František Arnošt Olivier
Dědic panství Budíškovického a Moravskobudějovického, (* 23.února 1729).

C. K. tajný rada a vicepresident nad apelacemi v Praze. Vyznamenal se obratným jednáním při proklamaci patentu o snížení roboty. Patřil ke šlechtě, která protestovala proti rušení práv českého království a domáhala se obnovení práv jazyka českého.
 
Wallis Josef
(* 30.srpna 1767, + 8. 11. 1818 ve Vídni).

Byl řazen mezi nejschopnější rakouské úředníky své doby. Roku 1802 byl jmenován nejvyšším sudím v Čechách a presidentem apelačního soudu v Praze. Roku 1803 byl jmenován nejvyšším hejtmanem markrabství moravského a v roce 1805 nejvyšším purkrabím království českého. Roku 1811, kdy již zastával funkci státního a konferenčního ministra, je spojováno jeho působení v této funkci s rakouským státním bankrotem, následkem čehož byl zbaven svých funkcí a řádů.

Rakouský historik Springer jej charakterizoval jako člověka podlézavého vzhůru a zcela bezohledného a bezcitného vůči svým poddaným a podřízeným úředníkům.

Krejčů Marie
Učitelka a národopisná pracovnice,  (* 5.července 1860, + 15. 9. 1921 v Telči).

Dcera Matouše Krejčů, správce školy v Budíškovicích, studovala v Brně, učila v Počátkách, Třešti, Moravských Budějovicích a Telči.

Jejím celoživotním dílem se stala obnova horáckého národního kroje, o které napsala i knihu Horácký kroj. Podklady sbírala spolu se svojí sestrou Amálií a dalšími nadšenými učitelkami Telčské měšťanské školy ve svých vlastních rodinách, v rodinách svých příbuzných a přátel a v muzeu v Telči. Současně podrobně popsala život na vesnici v 19. století a příležitosti, při kterých se jaký kroj používal.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.budiskovice.cz, na kterých najdete další informace.
 

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2019

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA