Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Doňov

Ve vzdálenosti 6 km jihozápadně leží město Veselí nad Lužnicí, 6 km severozápadně město Soběslav, 19 km severně město Sezimovo Ústí a 19 km jihovýchodně město Jindřichův Hradec.

Malebná jihočeská vesnička s kaplí P. Marie z konce 18. stol. Obec Doňov je jihočeská vesnička ležící v nejzápadnější části mikroregionu Řečicko, v pomyslném trojúhelníku mezi městy Veselí nad Lužnicí, Soběslav a Kardašova Řečice. Obec protíná státní silnice č. 23, vedoucí od Písku do Jindřichova Hradce.

Doňov je obklopen několika rybníčky, typickými pro tuto oblast. Podobně, jako okolní obce, je i Doňov zaměřen na zemědělskou výrobu. Nedaleko začíná pás hustých lesů, plných hub a borůvek, které pokračují až k zámku Jemčina a dále až k Třeboni.

Z historie Doňova

Doňov byl založen v hraničním pralese mezi Chýnovskem a Doudlebskem jako dvůr nebo dvorec nějakým Donátem nebo Doňkem (dvůr Doňův). Nejstarší zápis zní Doniov. První dochovaná písemná zmínka o obci pochází z roku 1402, kdy se měnil majitel Doňova.

Doňov v minulosti patřil pod klášter třeboňský (1402-1565), pod panství rožmberské (1565-1631) a opět pod klášter třeboňský. Po jeho zrušení Josefem II. přešel pod panství švancemberské (1787-1848).

Lidé se v Doňově živili téměř výhradně zemědělstvím. Významnou událostí v životě obce bylo dokončení silnice mezi Vídní a Prahou roku 1833. Přes Doňov začaly jezdit formanské vozy a také pošta. V Doňově se nacházela vyhledávaná formanská hospoda. Její sláva pominula až v roce 1877 postavením železniční dráhy z Veselí do Jihlavy.

Celá historie obce Doňov je podrobně zpracována a je možné se s ní seznámit na obecním úřadě v obci.

Z obecní kroniky

Katastr Doňova
Celková plošná výměra činí nyní (1931) 513 ha 75 arů, roku 1829 čítala 892 jiter, 1 165 sáhů, tj. 513 ha, 79 a. K roku 1829 dala si obec vypsati "Výpis hranic". Tento výpis byl později přivázán k "Protokolu dílců stavebních", obé z roku 1829.

V roce 1908 bylo založeno "Vodní družstvo" za účelem odvodnění pozemků a za tím účelem provedeny sondy půdy do hloubky 1,5 m. Všech sond bylo 150. Rozbor ukazuje, že náš kraj byl zaplaven třetihorním jezerem třeboňským. V katastru Podíly a Sedlice více jílu, oblázků, jilnatý písek, ostatní písek s kamením (rula) štěrk místy i skála. Ne všichni zemědělci si nechali pole odvodnit, ale většina ano. Odvodňování pokračovalo ještě po 1. světové válce, kolem roku 1925.

Doprava
Necelé 2 km od obce se nachází železniční stanice Doňov, ležící na trati 225 z Veselí nad Lužnicí do Havlíčkova Brodu. Stanice, založená 3. 11. 1887, se převážně v létě a na podzim stává výchozím bodem pro houbaře a výletníky.

V obci je autobusová zastávka, zastavují zde spoje:
Jindřichův Hradec - Praha
Jindřichův Hradec - Soběslav
Jindřichův Hradec - Doňov

Organizace v obci
V obci naleznete motorest, Autoservis Kodym a působí zde Sbor dobrovolných hasičů. Prodejna potravin má otevřeno od pondělí do soboty. V současnosti žije v Doňově 92 obyvatel.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.donov.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA