Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Plavsko

Obec leží při staré zemské stezce v jihozápadní části jindřichohradeckého okresu, v místech kde západní okraje českomoravské vysočiny pozvolna přecházejí v rovinu Třeboňskou, v nadmořské výšce 480 m.

Katastr obce je od jihu ohraničen řekou Nežárkou, na západě komplexem Jemčinských lesů.

Historie
První písemná zmínka je z roku l379. Ves patřila převážně k panství Strážskému – 1518, v dobách dřívějších také k panství Třeboňskému a Hradeckému – 1384.

Plavsko německy Alt Platz je patrně starší než sousední Stráž nad Nežárkou – německy Platz.
Pro původ názvu obce existují dva výklady. První od slovesa „pláti“ – ohně plály na návrší, a druhý „vše co k plavu nebo k plavům náleží“.

Roku 1828 založen byl katastr obce, kde původní statky byly rozšířeny o 20 nových, seřazených kolem dlouhé návsi se třemi rybníky a kapličkou z roku 1777. Velký rozvoj obce nastal po první světové válce, kdy byla postavena většina domů. V roce 1920 zde začal p. Brunner vyrábět sýry, později známé pod názvem Romadúr nebo Unikát.

Rozvoj obce umožnila též její elektrifikace v roce 1922. Obecní dům, ve kterém je sál hostinec, knihovna, kanceláře a dva byty byl vystavěn v roce 1929, ve stejném roce v něm byl zahájen provoz biografu. O společenské a kulturní dění v obci se staraly především spolky. Sbor dobrovolných hasičů byl založen v roce 1876, Spořitelní a záložní spolek (Kampelička) v roce 1898 se 77 členy měl v roce 1929 již 203 členů. Tělocvičná jednota Sokol vznikla v roce 1920 a Spolek divadelních ochotníků zde působil v letech 1956 až 1968, Myslivecká společnost byla založena v roce 1948.
Při sčítání v roce 1930 bylo v Plavsku 165 popisných čísel se 760 obyvateli, na konci roku 2003 je v obci 202 čísel popisných a 431 obyvatel. Více z historie obce je možné se dozvědět v obecní kronice.

Památky a zajímavosti

Čertův komín
Zajímavostí je „Čertův komín“ – kamenný pilíř na pravém břehu řeky Nežárky v místě zvaném „U Číhadla“. Podle pověsti je to zbytek vodovodu, kterým měla voda vésti do Stráže.

Pro svou polohu, množství rybníků a klidné prostředí je obec předurčena k cykloturistickým i pěším výletům. Jsou zde ideální podmínky pro houbaře a rybáře.

Levné ubytování nabízí turistická ubytovna s celoročním provozem.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.plavsko.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA