Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Slavonice

Město Slavonice (německy Zlabings), někdy přezdívané „malá Telč“, historicky patří k jihozápadnímu cípu Moravy. Leží jihozápadně od Dačic u hranice s rakouskou spolkovou zemí Dolní Rakousy, ve východní části Jihočeského kraje.

Historie
Nejstarší písemná zmínka o městě pochází z roku 1260. Původní osada patřila do majetku pánů z Hradce (stříbrná pětilistá růže v červeném poli). Ve 14. století se osada díky velkolepé výstavbě proměnila ve město. Součástí byla dvě náměstí (dnes pojmenovaná jako náměstí Míru a Horní náměstí), která byla obklopena středověkými měšťanskými domy. Celá výstavba byla koncipována na velice úzkých pozemcích, takže majitelé své domy a přilehlá hospodářství směřovali hlavním vchodem na náměstí a hospodářské budovy na zadní trakty svých domů.

Osada byla poprvé připomínána již ve 12. století při obchodní cestě do Vídně. V jejím těsném sousedství bylo nové trhové městečko, které bylo záhy povýšeno na město a v polovině 14. století opevněno. Největší rozkvět Slavonice zaznamenaly ve druhé polovině 15. a v 16. století, kdy tudy vedlo pravidelné vozové spojení mezi Prahou a Vídní.

Kromě toho jsou v té době zmiňovány v okolí Slavonic zlaté a stříbrné doly. Po bitvě na Bílé hoře došlo k omezení městských výsad, po dobytí města Švédy za třicetileté války roku 1645 Slavonice zchudly a po zrušení místní poštovní stanice v roce 1760 takřka pozbyly významu. Došlo k postupnému vylidnění města, které se ocitlo stranou všech důležitějších spojení a zůstalo v podstatě ve stavu, v jakém jej zanechali renesanční architekti.

Zajímavosti města

Renesanční historické jádro města

Zbytky opevnění

Kostel Nanebevzetí Panny Marie
Trojlodní bazilika. Základy byly položeny v polovině 14. století.

Městská věž
Věž byla postavena v letech 1503 až 1549 za finanční podpory soukenického cechu. Barokní střecha je z roku 1750.

Kostel sv. Jana Křtitele

Poutní kostel svatého Ducha

Městské muzeum Slavonice

Městské podzemí

Dačická brána

Jemnická brána

Zajímavosti okolí

Landštejn - hrad

Dačice - město

Telč - město

Maříž - zámek, zřícenina

Staré Hobzí - zachovalý zámek

Český Rudolec - zámek, zřícenina

Pomezí - hrad, zřícenina

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.jiznicechy.org, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2019

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA