Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Smržov

Obec Smržov se nachází v okrese Jindřichův Hradec, kraj Jihočeský. Ke dni 2. 10. 2006 zde žilo 97 obyvatel.

Obec Smržov leží v Třeboňské pánvi, v kraji, jehož erbovním znamením je nespočet vodních ploch. Rybníky se zde začaly budovat už ve 13. století, ale nejvíce jich bylo zbudováno v 16. a 17. století proslavenými rybníkáři  Štěpánkem Netolickým a Jakubem Krčínem z Jelčan. Jejich promyšlená soustava rybníků, hrází, přívodních i odvodních stok byla na svou dobu udivující dílo, a i dnes je uznávána odborníky za jedinečné řešení.

Jedním z nejstarších rybníků právě v blízkosti obce Smržov je rybník Dvořiště s pozoruhodnou kamennou propustí v hrázi. Dvořiště, původně jezero, se připomíná již r. 1367, kdy tehdejší držitel Lomnice Ješek z Kosovy Hory nechal zatopit pole a louky Smržovských a rozšířil tak tento rybník, přičemž poškozeným lidem vydal náhradní pozemky.

Rybník Koclířov u Smržova vznikl až za doby Štěpánka Netolického a zde již bylo využito propojení rybníků Zlatou stokou.

Historie
První písemná zmínka o obci je z roku 1367. Historie obce se připomíná i v pobělohorské době, kdy právě na hrázích uvedených rybníků došlo ke střetům a rozhodujícím bitvám mezi stavovským českým vojskem vedeným hrabětem Thurnem a císařským vojskem vedeným Buquoyem.

Následky války byly pro zdejší oblast i okolní vesnice a městečka nedozírné. Neustálým drancováním, vypalováním domů po několik let došlo téměř k vysídlení původních obyvatel. Na tomto se nejvíce podílel generál Maradas se svým vojskem.

Později  r. 1660 převzal správu na zdejším krajem Jan Adolf Schvarzenberk a na památku útrap zdejších obyvatel nechal v obci Smržov a dalším okolních vesnicích  i v polích vystavět malé kapličky, kterým se údajně říkalo "maradasky"  a dnes  jako památky jsou obcemi udržovány.

Po značených turistických stezkách je možno projet rozsáhlé lesy, táhnoucí se téměř až k Hluboké nad Vltavou. Zde je další značené památné místo, a to " Žižkův dub", u kterého se husitský hejtman tajně scházel se svými spolubojovníky v době husitských válek a využíval tak neprostupnosti lesů s rozsáhlými bažinami, se znalostí jen určité schůdné stezky.

Současnost
V současné době je okolní příroda  využívána především k rekreaci a turistice, o čemž svědčí řada nemovitostí v obci využívána chalupáři a téměř 130 chat u rybníka Dvořiště. Od časného jara až do podzimu využívají cykloturisté značených turistických tras v lesích a po hrázích rybníků.

Při setkání s přírodní scenérií zdejšího kraje nezbývá než souhlasit s Václavem Honsem, který ve své beletrii "Jižní Čechy z ptačí perspektivy" napsal:
"Byla jsi prý krajino jihočeská v dávnověku pustou a nevlídnou zemí, a tak tvou dnešní krásu píď po pídi, zrníčko po zrníčku zdvihly nesčetné generace našich předků pracovitých a pohostinných, a tak snad každičký rys tvé dnešní podoby prošel a byl přetaven přičinlivou člověčí dlaní. Snad i proto jste mé Jižní Čechy tak líbezné, tak blízké lidskému srdci a našemu věčnému snění. Tak blízké lásce."

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.smrzovnluz.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2019

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA