Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Třebětice

Obec Třebětice se nachází v okrese Jindřichův Hradec, kraj Jihočeský. Ke dni 2. 10. 2006 zde žilo 310 obyvatel.

Historie
O nejstarším osídlení kraje nám podávají neklamná svědectví archeologické nálezy, které se tu a tam při pozemních pracích nacházejí. Tak byl při odvodňování pozemků pod silnicí, která spojuje Jemnici s Dačicemi v r. 1961 nalezen velmi zachovaný kamenný mlat.

Tento pravěký nález je z kultury volutové (období prvních zemědělců u nás, asi 2 500 let před našim letopočtem). Nástroj byl předán městskému muzeu v Dačicích. Tento kamenný mlat není však ojedinělým nálezem, který svědčí o pravěkém životě v naší krajině. Potvrzují nám i to, že našimi končinami již v mladší době kamenné vedly důležité cesty a stezky k přechodům přes Českomoravskou vysočinu.

Název obce se odvozuje z osobního jména Třebata, který byl snad i jejím zakladatelem Třebětice se poprvé připomínají v r. 1356, kdy se uvádějí Rudolf a Smil z Třebětic. Ranek z Horní Vsi prodal v r. 1364 díl Třebětic Oldřichovi ze Želetavy a Bušek a jeho syn Bušek z Mostišť postoupili r. 1375 ves markraběti Joškovi.

V 15. století drželi Třebětice vladykové z Maříže a Hynek z Maříže prodal r. 1464 ves Třebětice Václavovi z Maříže, kterémuž také r. 1481 Hynek a Oldřich, synové Oldřicha z Maříže, prodali Třebětice s pustým dvorem Manšovem a Vesce. Potom přešel statek na vladyky ze Zvole a z Kolštejna a Hynek a Jindřich, bratři vlastní ze Zvole, prodali r. 1542 tvrz a ves Třebětice, Vesce, Újezd, Lesonice a díl Loukovic Václavovi Chroustovskému z Malovar, který r. 1547 prodal Třebětice s tvrzí a Vesce Volfovi Krajířovi z Krajku k Dačicím. Od této doby sdílely Třebětice osudy dačického panství.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA