Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Zahrádky

Obec Zahrádky se rozkládá po obou stranách historické česko-moravské zemské hranice, administrativně náleží od roku 1960 k okresu Jindřichův Hradec, Jihočeského kraje.

Části obce Zahrádky (leží v Čechách) patří také Horní Dvorce (leží na Moravě).

Historie

První doložená zmínka o vesnici Zahrádky pochází z roku 1353, kdy jsou v Deskách brněnských zapsáni pánové Bořek a Ctibor ze Zahrádky. Ves je však patrně staršího původu, na zahradě domu č. 13 byly nalezeny tuhové nádoby z období slovanského osidlování a zmínka o vísce Zahrádčici z roku 1292 se pravděpodobně vztahuje na Zahrádky.

Obec leží na zemské hranici mezi Čechami a Moravou, v současnosti na pomezí tří okresů a dvou krajů. Historicky patřila jak k telečskému panství tak od 16. století pod panství Jindřichův Hradec. Obec nebyla nikdy vysidlována ani dosidlována. Obec má v současnosti dvakrát tolik domů než před 150 lety při zhruba stejném počtu obyvatel, nejvíce obyvatel měla před 100 lety.

Společenský, kulturní a sportovní život
Obecní kroniky dokládají bohatý společenský život v období první republiky: slavnosti několikrát do roka, ochotnické divadlo atp.

V době po 2. světové válce byl společenský život v obci postupně utlumen a tradice zapomenuty. Zachovalo se pouze velikonoční chození dětí po vs i s "hrkačkama" a z totalitních dob dětský karneval pořádaný ZO ČSŽ.

V roce 1996 nově založené občanské sdružení Zahrádecký spolek se pokoušelo o obnovu společenského života v obci a zakládání nových tradic. Pořádalo velikonoční, podzimní a vánoční výstavu; velikonoční a adventní koncert; v květnu Zahrádeckou pouť, v létě Country večery na trávníku a v říjnu Drakiádu.

Obec pořádala každý třetí pátek v měsíci besedu na zajímavé téma, každý čtvrtý pátek v měsíci Setkání seniorů, od roku 1999 na žádost obyvatel obce každoročně Vítání občánků. Tyto aktivity byly možné díky dokončení rekonstrukce Obecního domu, v jehož malém sále se mnohé akce konaly.

Současnost
V současnosti se v obci pravidelně koná v březnu Vítání občánků (pořadatelem je obec, účastní se všechny organizace a sdružení z obce); v září Festival řemesel a vyznání(Výtvarná dílna Zahrádky je jedním z několika desítek festivalových míst na Greenway řemesel a vyznání), v říjnu drakiáda (pořadatelem je Zahrádecký spolek, o. s. a mikroregion Podjavořicko) a adventní koncert (pořadatelem je ČCE za pomoci obce). Celoročním zdrojem oživení je činnost Výtvarné dílny Zahrádky. Obec udržuje tradici návštěv v domácnostech obyvatel ve věku 80 let a více u příležitosti jejich narozenin, připomíná jejich životní jubilea v Zahrádeckém zpravodaji.

Společenský život
Především starším obyvatelům jsou určeny služby obce, např. doprava mikrobusem k lékařům a zpět, nákup do tašky, výhodné půjčky z Fondu rozvoje bydlení obce Zahrádky dle obecně závazné vyhlášky č. 12/2000, který byl založen z prostředků poskytnutých MMR ČR.

Obec disponuje funkčním Obecním domem v měřítku malé obce, ve kterém je umístěn obecní úřad, sál, knihovna se službou veřejného internetu, výtvarná dílna a hasičská zbrojnice. Obecní dům je vskutku centrem života obce. Budova se zahradou je využita pro mateřskou školu a turistickou ubytovnu, ve které je možnost stravování a půjčení cyklistických kol.

Od podzimu 2001 je nově pro aktivity obce k dispozici sezónní "Domek" s malým víceúčelovým sálem, zrekonstruovaný za podpory EU programu Phare CBC a Programu obnovy venkova. Ubytování a do jisté míry i obchod a stravování je v obci zajištěno dostatečně; zcela chybí pěkná hospoda, restaurace či kavárna a zařízení pro sport. Nevyužity jsou přitom v obci dva neúměrně velké objekty, které vlastní osoby žijící mimo obec (bývalý kulturní dům a bývalá prodejna Jednoty v centru obce).

Turistika
Obec ve spolupráci s Klubem českých turistů vytvořila na dosud pěší turistikou nedotčeném území nové turistické značky (modrou a zelenou, spojující Javořici s J. Hradcem a Žirovnicí), v obci jsou umístěny směrníky a velká turistická mapa.

Obcí prochází cyklotrasa 1113 a místní trasa Greenway řemesel a vyznání, která se napojuje na Greenway Praha - Vídeň v Jindřichově Hradci a ve Slavonicích. Informační tabule této greenway je umístěna na rozcestí turistických značek před obcí.

Tipy pro výlety

1. koupání: Malý pařezitý, Zvůle.

2. zajímavosti:
Lípa v Práskolesích, přírodní park Česká Kanada, Studánka Páně na Javořici, Štamberk a kamenné moře, židovský hřbitov v Olšanech.

3. hrady, zámky, kláštery:
Dačice, Klášter u Nové Bystřice, Kostelní Vydří, Landštejn, Roštejn, Žirovnice.

4. města:
Jindřichův Hradec, Slavonice, Telč.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.zahradky.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2019

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA