Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Borová Lada

Obec Borová Lada leží v krásné části Šumavy,  na trase mezi obcemi Horní Vltavice a  Kvilda, v nadmořské výšce 900 m a je nejvíce navštěvovaná v době letní, ale i zimní sezóny. V létě je možné využít velké množství cyklotras a tras pro pěší turistiku.  V zimě zase nabízí běžecké trasy pro milovníky lyžování.

Obec Borová Lada leží v jihozápadních Čechách uprostřed šumavských plání v nadmořské výšce asi 900 m. Počet obyvatel nepřesahuje 300, mimořádně velký je však katastr, který kromě vlastních Borových Lad tvoří ještě osady Nový Svět a Svinná Lada a území bývalých osad Knížecí Pláně, Zahrádky, Černá Lada, Šindlov a Paseka; celkem jde o téměř 7 000 hektarů. Část katastrů obce leží v Národním parku Šumava, část pak na území CHKO Šumava. Řada osad zanikla za totalitního režimu a zůstalo z nich jen několik rekreačních chalup. Obyvatelé se do Borových Lad přistěhovali většinou z vnitrozemí, i když většina z nich tu žije již 15 i více let.

Současnost
Obec malá počtem obyvatel, zato velká přírodními krásami, které ji obklopují. Nejvíce navštěvovaným turistickým cílem je největší rašelinné jezírko v Čechách s názvem Chalupská slať. Na opačnou stranu míří kroky návštěvníků často k zaniklé osadě Knížecí Pláně při česko-německé hranici, ke znovu obnovenému hřbitovu a kříži v místech, kde stával kostel.

Milovníci kol mohou v létě využít množství značených cyklotras, vyznavači zimních sportů zde najdou řadu upravovaných běžeckých tras. Jejich kvalitu společně zajišťují místní podnikatelé a správa NP a CHKO Šumava, kteří poskytují finance, a obec Borová Lada, pečující o jejich údržbu.

V obci začaly v roce 1999 některé rekonstrukční práce a opravy ke zlepšení infrastruktury pod záštitou Evropské unie z programu Phare CBC, které přispějí k lepšímu vzhledu obce i ke kvalitnějšímu ovzduší. Tento program se týká rekonstrukce infrastruktury, tj. výstavba nové trafostanice, vodojemu, nového vodovodního řádu po obci a k základní škole, elektrifikace obce a hlavním bodem tohoto programu je zateplení a změna vytápění tepelnými čerpadly budovy obecního úřadu, mateřské školy a bytových domů v majetku obce.

Historie
Vlastní vznik obce se váže k roku 1750. Roku 1721 byl zde Františkem Adamem Schwarzenbergem zřízen knížecí revír a v roce 1724 postavena dřevěná lovecká chata.

Od tohoto data se zde toto místo označovalo jako „Jagerhauser“ - Lovecké domky. Později se ale vžil název na Myslivnách. Zajímavostí této obce v jejím názvu je, že po vzniku I. československé republiky si až do roku 1945 udržela svůj původní německý název Ferchenhaid.

Teprve po skončení 2. světové války byla přejmenována na Bříza. I tento název se změnil. Podle vikáře Jana Paterka z Malovic, který správně přeložil ze staroněmčiny slovíčko Ferchen, což znamená Borovice, byla přejmenována 5. února 1948 na Borová Lada.

Tato horská obec se v minulosti přizpůsobovala městské výstavbě a svými „bytovkami“ to udělala důsledně, donucena potřebou bytů pro osídlení pohraničí a tehdejším trendem bydlení. Z původní architektury šumavských chalup toho moc nezbylo.

V obci nikdy nestál kostel ani kaple. Zděná kaplička, zasvěcena sv. Anně, ochranitelce početných rodin a ochránkyni dobrých sklizní, stála až za obcí u lesa směrem na Horní Vltavici. Měla vysokou zděnou zvoničku a překrásný prolamovaný štít. Od ní se do kopečka skalnaté kalvárie rozbíhaly zděné kapličky křížové cesty. Tento skvost lidové architektury a důkaz zručnosti šumavských zedníků a tesařů je dávnou minulostí. Byl totiž za minulého režimu zbourán.

Osud kaple Svaté Anny a křížové cesty
Původní zděná kaplička Povýšení Svatého kříže postavená v roce 1860 a zasvěcená sv. Anně, ochranitelce početných rodin a ochránkyni dobrých sklizní, stála za obcí směrem na Horní Vltavici. Měla vysokou zděnou zvoničku a překrásný prolamovaný štít. Od ní se do kopečka skalnaté kalvárie rozbíhaly zděné kapličky křížové cesty.

Křížová cesta se čtrnácti zastaveními byla postavena ještě téhož roku jako součást kaple. V průběhu následujících let se tu až do roku 1944 pravidelně konaly bohoslužby. Poté se 6 roků bohoslužby nekonaly a vybavení kaple a křížové cesty bylo rozbito nebo rozkradeno.

Teprve v roce 1950 v neděli na sv. Annu zde sloužil mši kněz Karel Fořt, který v témže roce opustil naši vlast. Byla to také úplně poslední mše. Dalších 6 roků ještě tato historická památka odolávala komunistickému vandalismu, než byla v roce 1956 i s křížovou cestou rozbourána docela.

Podařilo se obnovit kapli a křížovou cestu a v neděli 30. července 2006 byla slavnostně vysvěcena panem Msgr. Karlem Fořtem, který byl poslední kdo zde v roce 1949 sloužil poslední mši.

Tipy na výlet

Chalupská slať
Chalupská slať je největší a nejkrásnější rašelinné jezírko v České republice. Nachází se kousek od obce Borová Lada směrem na Kvildu .Asi 150 m za mostem je parkoviště, kde necháte automobil a dále půjdete pěšky směrem do osady Svinná Lada a po poválkovém chodníčku dojdete až k jezírku. Celá Chalupská slať je v 1. zóně Národního parku Šumava.  Pokud cestujete na kolech, zajistěte si prosím kola na okraji slati, dále se s nimi nesmí.

Vyhlídka
Obec Borová Lada leží pod horou Vyhlídka(1 068 m n. m.). Uprostřed ní je umístěna malá vyhlídková věž. Dojdete k ní, když se vydáte směrem z obce na Kvildu a za obcí se dáte doleva do  lesa po cestě, která je značena až na místo samotné vyhlídkové věže. Naskytne se Vám pohled do středu obce a jejího nádherného okolí.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.borova-lada.cz,  na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA