Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Zámek Kratochvíle

Zámek Kratochvíle se nachází asi 3 km od Netolic, 28 kilometrů severozápadně od Českých Budějovic a 25 kilometrů od zámku Hluboká. Vystavěli jej Rožmberkové jako své nové sídlo nedaleko hradu Helfenburk, který po dokončení Kratochvíle již nadobro opustili. Zámek Kratochvíle je stavba, která nemá v Čechách druhé poloviny 16. století obdoby. Je výrazem okázalé velkorysosti předního velmože království Viléma z Rožmberka.

První písemné zmínky o předchůdci dnešní Kratochvíle - tvrzi a hospodářském dvoře Leptáči pocházejí z roku 1401, kdy byl majitelem tohoto zboží netolický občan Mikuláš Kugl. Na místě dnešního zámku stával původně hospodářský dvůr nazývaný Leptáč, který v roce 1569 věnoval Vilém z Rožmberka známému budovateli jihočeských rybníků Jakubovi Krčínovi z Jelčan.

Přestavbou Leptáče pověřil Vilém již osvědčeného rožmberského stavitele Baltazara Maggi z Arogna. Stavba renesančního letohrádku, která je obklopena vodním příkopem, byla započata roku 1583. Dále se stávají majiteli Kratochvíle Rudolf II. (roku 1601), později Eggenbergové a Schwarzenbergové.

Roku 1592 Vilém z Rožmberka zemřel a českokrumlovské panství, jehož součástí byla i Kratochvíle, zdědil poslední vladař domu Rožmberského Petr Vok. Ten dal příkaz dokončit zahradu mezi vilou a tvrzí Leptáč. Za jeho vlády byly v oboře chováni hřebci, ale také velbloudi. Stavební práce na Kratochvíli pokračovaly až do roku 1595.

Zámek typu italské předměstské vily byl obklopen vodním příkopem a  uzavřen obdélnou ohradní zdí se vstupním traktem, prostoupenou izolovanými domky  a zámeckou kaplí. Bohatá malířská a štuková výzdoba interiérů vychází z loveckých motivů a výjevů z římských dějin. Zámek Kratochvíle je jednou z našich nejkrásnějších renesančních staveb, která je usazena v malebné krajině mezi lesy, pastvinami a rybníky. Ve své konečné podobě představuje jeden z klenotů stavitelského a dekoračního umění doby renesance.

Prohlídková trasa zámku Kratochvíle je zaměřena na prezentaci cenných renesančních interiérů z doby dokončení výstavby celého zámeckého areálu. Velká pozornost je věnována renesanční architektuře, manýristické malířské výzdobě areálu a figurální štukové výzdobě. Hlavním tématem trasy je prezentace zařízení interiérů odpovídající době působení posledních Rožmberků – Viléma z Rožmberka a Petra Voka – tedy konce 16. a začátku 17. století.

V nedávné době byla restaurována zámecká kaple Panny Marie, která se stala součástí prohlídkové trasy. V kapli jsou návštěvníci seznámeni s historií objektu a pokračují zahradou do vily, kde po krátkém úvodu o vzniku animovaného filmu mají možnost seznamovat se samostatně s vystavenými exponáty. V prostorách zámku je trvale umístěna expozice českého loutkového a animovaného filmu s díly Jiřího Trnky, Karla Zemana, Hermíny Týrlové a dalších.

Návštěvní doba
duben: sobota, neděle, svátky 900 - 1600
květen: denně kromě pondělí 900 - 1615
červen - srpen: denně kromě pondělí 900 - 1715
září: denně kromě pondělí 900 - 1615
říjen: sobota, neděle, svátky 900 - 1600
Jindy pouze po předchozí dohodě.

Vstupné: http://www.zamek-kratochvile.eu/vstupne/

Další informace najdete na http://www.zamek-kratochvile.eu/

 

Článek byl zobrazen 914 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ON-LINE 2020/2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 a 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA