Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Horní Vltavice

Příjemná a turisticky atraktivní obec leží v romantickém údolí Teplé Vltavy v nadmořské výšce 824 m na území Chráněné krajinné oblasti Šumava. K obci patří osady Račí a Žlíbky a dále osady Březová Lada, Polka a Slatina, které leží v Národním parku Šumava.

Do katastru obce územně spadá i proslulý Boubínský prales, jedna z nejobdivovanějších a nejnavštěvovanějších lokalit celé oblasti. V současné době žije v Horní Vltavici 385 obyvatel. Celý katastr obce má výměru 5 948 hektarů.

Historie
Horní Vltavice bývala součástí vimperského panství, patří k velmi starým sídlům. První zmínka o obci je zaznamenána již v roce 1257. Jméno obce Horní Vltavice se však objevuje v roce 1359. Obec ležela na jedné z větví Zlaté stezky, která vedla od Vimperka k bavorskému Freyungu a odtud dále do Pasova.

V 16. až 18. století byla v okolí v provozu řada skláren. Přímo v Horní Vltavici je v roce 1618 doložena existence huti na zrcadlové sklo.

V roce 1858 na podnět vimperského knížecího lesmistra Josefa Johna byla někdejší část královského pomezního hvozdu, přesněji úpatí západního bočního hřebene Boubínské hornatiny zvaného Pažení, vyhlášena za přírodní rezervaci - Boubínský prales. Rozloha rezervace je v současnosti 666 ha a je třetí nejstarší přírodní rezervací v České republice.

Po roce 1945 došlo k vysídlení původního obyvatelstva a obec byla dosídlena Čechy, Slováky a emigranty z Maďarska  a Rumunska.

Současnost
Spádovou oblastí je pro obec 12 km vzdálený Vimperk. V pracovních dnech má obec dobré autobusové spojení. Po rozpadu Státních statků a průmyslových závodů ve Vimperku a Sklárny v Lenoře je v obci poměrně vysoká nezaměstnanost.

V obci je vybudován nový vodovod včetně 250 m3 vodojemu. V levé části (levý břeh Vltavy) je zbudována nová kanalizace a ČOV. V záměrech obce je kompletní plynofikace a dostavba kanalizace a přečerpávací stanice na pravém břehu Vltavy. V letošním roce bylo vydáno stavební povolení na dostavbu kanalizace na pravém břehu Vltavy a rekonstrukce ČOV, pokud bude obci přidělena státní dotace bude v letošním roce stavba i zahájena.

Aktivity občanů
Občané sdružení ve spolcích se podílí na realizaci POV. V loňském roce např. údržba zeleně okolo požární nádrže, okolí pomníčku padlých, údržba hřbitova, sběr odpadů okolo komunikací apod. Občané tyto práce z části vykonávají bezplatně.

Občané se podílejí i na realizaci dalších akcí v obci mimo POV. Občané obce se setkávají při spolkových akcích a schůzích a při akcích organizovaných obcí, které vylepšují sousedské vztahy a vesnickou pospolitost. Při dovršení věku 60 let dostávají všichni občané věcný dar a při dovršení 80 let jsou občané navštěvováni zástupci obce. Čtvrtletně je obcí pořádán den otevřených dveří, kdy jsou s občany projednávány různé oblasti života v obci.

Památky
Dominantou obce je barokní kostel Panny Marie, sv. Josefa a sv. Jana Nepomuckého, postavený roku 1724 na místě původní kaple. V interiéru je možné spatřit dva vzácné obrazy Petra van Roye z let 1724-25. U kostela je fara a hřbitov s hrobkou rodiny Kraliků z Meyrwaldu, majitelů lenorských skláren.

V místech dnešního mostu přes Vltavu, který je stavebně technickou památkou, býval dříve brod, u kterého se vybíralo mýtné.

Nedaleko mostu stojí kaplička sv. Jana Nepomuckého z 2. poloviny 18. stol. Poblíž ní se nachází původní zemědělská usedlost s polovalbovou sedlovou střechou.

V obci byl obnoven památníček padlých občanů z I. světové války.

Zajímavost

Na hornovltavické faře dlouhá léta pobývala rodina Zdeňka Štěpánka.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.hornivltavice.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA