Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Vlachovo Březí

Leží v Bavorovské vrchovině, 8 km od města Prachatice. Obec Vlachovo Březí patří do jihočeského okresu Prachatice. Leží v podhůří Šumavy mezi řekami Volyňkou a Blanicí, v Prachatické vrchovině, a její střed je asi 10 km SSZ od Prachatic v zeměpisných souřadnicích 49° 39´ s. z. š. a 13° 55´ v. z. d.

Území obce se rozkládá na úpatí rozsáhlého lesního komplexu Hradiště (658 m) se středem obce v nadmořské výšce 551 m. Celé jeho okolí má ráz kopcovité a značně zalesněné krajiny.

Památky

Původní románský kostel Zvěstování P. Marie byl barokně přestavěn v l. 1659 - 69.

Historie

První zmínka o obci je z roku 1274. Vlachovo je nazýváno od roku 1415 podle rytíře Vlacha z rodu Malovců. Osada původním názvem Březí vznikla v polovině 13. století výstavbou tvrze. O ní se dochoval nejstarší písemný doklad z roku 1274. V osidlování území dnešního Vlachova Březí hrálo důležitou roli založení hradu Helfenburku rodem Rožmberků roku 1355. Později ves přešla do majetku Malovců z Malovic a počátkem 15. století dostala jméno po Vlachu Malovcovi.

Současnost

Rozvoj obce nastal především od poloviny 90. let. A to přesto, že hlavní investiční akce roku 1995 a 1996 byly ve znamení odstraňování rozsáhlých škod způsobených povodní, která se prohnala obcí v noci ze 31. května na 1. června 1995. Bylo nutno mimo jiné opravit poškozené koupaliště, postavit dva mosty přes Libotyňský potok a zejména nový kanalizační sběrač s čistírnou odpadních vod.

Městečko Vlachovo Březí nezapomíná ani na svou historii, památky a kulturní tradice, dále je prohlubuje a rozvíjí. V 90. letech byla dokončena oprava fasády (na přelomu r. 2000 a 2001 se opravuje znovu) a střechy farního kostela Zvěstování Panny Marie, fasády fary, oprava herbersteinské opatrovny a její adaptace na 14 nových bytů i rekonstrukce křížové cesty ke kapli sv. Ducha (obrazy nově namaloval r. 1997 Jindřich Boška). Zásadních úprav se dočkal také mezi léty 1987 - 1999 židovský hřbitov. Mnoho dalších opravených domů v celém městečku vylepšilo jeho celkový vzhled.

Turisty přitahuje hlavně tradiční květnová Svatodušní pouť, k níž patří velký jarmark, lunaparkové atrakce a dnes již velice oblíbené Pivní pouťové slavnosti.

(Nejen) obyvatelé mohou využít služeb mateřské školy, základní školy a základní umělecké školy, pošty, dvou čerpacích stanic, stanice technické kontroly vozidel, mnoha prodejen, tří restaurací, penzionu, sportovních zařízení školy a fotbalového klubu, nově rekonstruovaného koupaliště, sokolských chat v jeho blízkostí a mnoho dalších zařízení.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.mikroregionvb.cz/vlachovobrezi/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA