Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Zdíkov

Současnost
Zdíkov je největší vesnicí celého svého okolí, pro které se v posledních létech vžilo pojmenování Zdíkovsko. Zdíkov je sídlem obecního úřadu. Volené zastupitelstvo obce má 15 členů. Z toho rada obce má 5 členů.

Do působnosti Obecního úřadu Zdíkov patří tyto vesnice: Zdíkov, Zdíkovec, Branišov, Hodonín, Masákova Lhota, Nový Dvůr, Putkov, Račov a Žírec. V minulé době měla většina těchto vesnic své vlastní obecní úřady a po roce 1945 své místní národní výbory. Postupně pak ale došlo k jejich slučování, až vznikl současný společný správní celek, který tvoří obec Zdíkov.

Povrch území obce Zdíkov o rozloze 32 km2 má ráz značně členité vrchoviny, která je tvořena četnými samostatnými hřbety s výraznějšími vrchy. Jednotlivé hřbety jsou odděleny hlubšími, spíše otevřenými údolími a kotlinami. Celkový rozmanitý soubor hřbetů, vrchů a údolí vytváří krajinu větší reliéfové energie.

Členitá vrchovina, která tvoří povrch plochy terénu celého katastrálního území obce se rozkládá na rozhraní dvou orografických a geomorfologických celků - Šumavy a Šumavského podhůří. K Šumavě (Šumavským pláním) náleží prostor Nového Dvora, Albrechtce a část zdíkovského území u samot nad Zábrodem.

Ostatní větší plocha katastru obce je součástí Šumavského podhůří. Zdíkov se nachází v kotlině o nadmořské výšce 720 - 760 m, kterou na jihu a jihozápadě ohraničuje vyšší okrajový hřbet Šumavských plání. Úbočími Kamenné hory (1057) a Hrbu (1070) se tyto Šumavské pláně poměrně příkře svažují do Zdíkovské kotliny. Poměrná výška tohoto okrajového hřbetu Šumavských plání, vzhledem k úrovni terénu kotliny a údolí nad Zábrodem je přibližně 250 metrů.

Historie
Název obce Zdíkov pravděpodobně pochází od jména Zdíka z Janovic, který byl purkrabím na Vimperku.

První písemná zpráva, která je dokladem o existenci lidského sídla na místě dnešního Zdíkova pochází z roku 1318. Uvádí se v ní, že Vilém Bavor ze Strakonic daroval strakonickému konventu maltézských rytířů - Johanitů Velký Zdíkov, Malý Zdíkov, Branišov a Lhotu s farním podacím právem, lesy, mlýny, rostlinami, pastvinami, vrchy a pozemky.

Roku 1385 se zdíkovské panství (statek) stává majetkem Hanuše Kaplíře ze Sulevic a je tak připojeno k vimperskému statku.

V době okolo roku 1420 se Velký Zdíkov dostal do držení Jano Koce z Dobrše. Za více než sto let, roku 1529, jej Kocové z Dobrše prodali majiteli vimperského panství Janu Petrovi z Malovic. V držení Malovců byl pak Zdíkov celých 270 let, až do roku 1799.
 
Rekreace
Obec Zdíkov je vyhledávaným místem turistického ruchu. Nachází se v malebné krajině mající ráz vrchoviny na rozhraní Šumavy a Šumavského podhůří. Romantické prostředí lesní a zemědělské krajiny láká k procházkám za krásou a tajemstvím nádherné přírody.

Z různých vrchů a strání jsou daleké výhledy na zvlněnou křivku šumavským obzorů. Do oblasti pravé horské Šumavy u Churáňova, Nových Hutí, Kvildy, Modravy, Srní, Javorníku, Kubovy Huti a Boubína není daleko. Přes Zdíkov vede několik značených turistických cest.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.zdikov.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA