Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Želnava

Obec Želnava leží v údolí Vltavy pod Želnavským vrchem (815 m n. m.), při horním okraji vodní nádrže Lipno, v nadmořské výšce 775 m.

Ze Želnavy je pěkný výhled na horský hřbet táhnoucí se nad Plešným jezerem (Plechý 1 378 m, Smrčina 1 338 m, Hraničník 1 281 m).

V údolí Vltavy byla západně od obce zřízena rezervace Houska, která chrání rašeliniště přecházející do rašelinných borů a podmáčených smrčin. Dnes je tato oblast součástí mnohem širšího chráněného území – I. zóny Národního parku Šumava.

Obec je dobře dostupná díky umístění na hlavním silničním tahu z Volar na Horní Planou.
 
Historie
Německý název obce Salnau pochází ze staroněmeckého Seldner-Söllner, označení pro osobu postavením mezi sedlákem a domkářem.

Počátky obce jsou spojeny s aktivitami cisterciáckého kláštera Zlatá Koruna, který na území vyšehradského probořství  založil do pol. 14. stol. 23 osad, mj. i šest tzv. „želnavských obcí“: Želnava, Slunečná, Pěkná, Bělá, Záhvozdí a Purgstall. Tato skutečnost byla příčinou pozdějších sporů mezi zlatokorunským klášterem a Vyšehradem.

V 60. letech 14. stol. vzniká hrad Waltershausen, který měl na dominantním kopci mezi Želnavou a Pernekem chránit Vyšehradem obsazené zlatokorunské osady. Papežský auditor však r. 1393 přiřkl  „želnavské obce“ s konečnou platností Zlaté Koruně.  Hrad tak ztrácí svůj obranný význam a jeho další osud je spojen spíše se správou okolního klášterního území. Počátkem 16. stol. je však již opuštěn.

Další osud Želnavy je spojen od počátku 16. stol. s vládou Rožmberků. „Želnavské vesnice“ postupně trpěly  při tažení  husitských vojsk, později vojsk švédských za třicetileté války, další utrpení přinesly mor a hladomor koncem 17. stol.

Samotná obec Želnava postupně nabývala na významu. O jejím postavení v rámci tzv. „želnavské rychty“  koncem 19. stol. svědčí  existence  školy, lékařů, spořitelny, pošty, ubytovacích hostinců, ale také např. i smyčcové a dechové hudby.

Zlomem v historii obce byla léta 1945-6, kdy byla v rámci Benešových dekretů odsunuta převážná část původního obyvatelstva.  V dalším období došlo k významnému úpadku obce, který postupně ožívá teprve se zpřístupněním příhraničního prostoru a rozvojem cestovního ruchu v této oblasti po r. 1989.
 
Současnost
V současnosti žije v obci 130 obyvatel. Návštěvníkům obec nabízí četné sportovní i kulturní možnosti. Nedaleká  Lipenská přehrada a Vltava lákají  ke koupání, provozování vodních sportů i rybaření. V zimě ocení pobyt vyznavači „bílé stopy“ a sjezdového lyžování.

V letním období  lze navštívit Expozici o historii i současnosti Schwanzenberského plavebního kanálu či se přímo zúčastnit ukázkového plavení dřeva na Jeleních Vrších (7 km) a dále  muzeum Adalberta Stiftera v Horní Plané (7 km).

Přímo v obci jsou k dispozici dětské a fotbalové hřiště a půjčovna kanoí.  Ubytování nabízí penzion Jana a penzion s restaurací Siesta. V obci  je k dispozici obchod se základní nabídkou potravin.

Pamětihodnosti

Kostel sv. Jakuba
Dominantou obce je původně gotický kostel sv. Jakuba  ze 14. století. Z této doby se zachovala  kostelní věž, ostatní části kostela prošly barokní přestavbou počátkem 18. stol., konečná podoba je dána opravou z r. 1892.

Vyřezávaný barokní oltář připomíná světce, kterému byl kostel zasvěcen. V interiéru kostela zaujme návštěvníky majestátní dvoupatrový dřevěný kůr z r. 1834 s historickými varhanami. Jejich zvuk po náročné rekonstrukci lze ocenit nejenom při pravidelných nedělních bohoslužbách, ale i mimořádných koncertech v letním období. Ke kostelu přiléhá starý hřbitov, kde na jednotlivé hroby nebyly umisťovány klasické kamenné náhrobky, ale tepané železné kříže.
 
Historický vodojem
Na návsi lze shlédnout výjimečné vodní dílo v podobě velkého kamenného válce. Jde o vodní rozvaděč z počátku 19. stol., který důmyslně zabezpečoval rozvod vody do jednotlivých stavení ve vsi. Ze studen pod Želnavskými vrchy byla voda přiváděna dřevěným potrubím. Přivaděč ústil z podzemí do středu válce a jím pomocí gravitační síly vystoupal až k vrcholu. Zde se voda přelévala do celkem deseti otvorů, které opět v patě válce ústily do trubního napojení vedoucího do jednotlivých selských usedlostí.

Od r. 1963 je objekt památkově chráněn. Vodní rozvaděč byl od vodního zdroje odpojen v 70. letech 20. století. V roce 2004 byl žulový plášť objektu odborně očištěn a odhalen starý německý nápis z roku 1818.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.mujweb.cz/www/zelnava/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA