Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Hlupín

Obec Hlupín se nachází v okrese Strakonice.

První písemná zmínka o obci Hlupín je z roku 1382.
 
Památky
Náves zdobí pěkná kaplička. Asi 2,5 km západně na hranici Jihočeského a Plzeňského kraji uvidíme vysoký kamenný sloup zvaný „Ecce Homo“. Ve stejné válce se tu prý utopili v Březovém potoce tři francouzští vojáci i s koňmi. Zachoval se také kamenný pomníček srdcovitého tvaru na památku smrti francouzského důstojníka z války o rakouské dědictví (1741-1742). Nachází se vedle kapličky před obecním úřadem. Obec se nachází jen několik km od obce Střelské Hoštice a Katovice.

Pravěk

Dá se  předpokládat, že první lidé prošli obvodem obce již na sklonku minulé geologické epochy - starších čtvrtohor, asi před 20 000 lety. Pozdější nálezy halštatské mohylové kultury z Katovic jsou prvními přímými doklady pravěkého osídlení obce.

Lid jihočeské mohylové kultury se řadí k předchůdcům Keltů, prvního historicky známého národa na půdě Čech. Katovice a okolí obývali keltští Bójové, kteří už dokázali užívat tuhu i zlato z Otavy, 111 km dlouhé řeky, která vzniká na Šumavě soutokem Vydry s Křemelnou.

Její jméno patrně pochází z keltského "Atava", což znamená bohatá řeka - a bohatá skutečně byla. V jejích čistých vodách žilo množství ryb, lososi tudy táhli do Vydry, dařilo se tu perlorodce říční a navíc byla řeka plná zlatonosného písku. To vše přispělo ke zvýšenému zájmu našich předků o tuto oblast.

Slovanské osídlení

Naši slovanští předkové osídlili jižní Čechy v sedmém století po Kristu. V devátém století již strmí nad řekou Otavou bájná Katovická hora se svým důmyslným opevněním - hradištěm, chráněným trojnásobnými, místy čtyřnásobnými valy.

Valy na Katovické hoře popsal už v roce 1859 Jan Erazim Wocel, zakladatel české archeologie. Dnes se předpokládá, že zde bývalo původně halštatské, později slovanské hradiště. To ztratilo svůj význam v průběhu 10. století.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.volny.cz/ou.hlupin, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2019

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA