Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Kocelovice

Obec Kocelovice se nachází v okrese Strakonice.

Historie
Středověké osídlení lokality Kocelovice navazuje přímo na dobu slovanskou. Ves byla v letech 1352 až 1399 sídlem vladyků z Kocelovic, z nichž poslední doložení v písemných pramenech byli bratři Beneš a Zdeněk, kteří v roce 1372 ještě s jinými zemany ustanovovali nového faráře ke zdejšímu kostelu. Zdeněk vlastnil v roce 1391 poplužní dvůr v nedalekém Újezdci a zemřel někdy kolem roku 1405.

V roce 1419 držel kocelovickou tvrz Jan Mládenec z Újezda, který ji prodal po roce 1433 za 1300 kop grošů Petrovi ze Svojšína. V roce 1437 Kocelovice jako odúmrť propadly ve prospěch krále a dostaly se na čas do majetku Viléma ze Žlutic. Později, v roce 1454, z rozhodnutí krále Ladislava připadly Záviši z Valdštejna. V době pře polovinou 15. století byly Kocelovice spojeny s lnářským velkostatkem, kde setrvaly až do zrušení patrimoniální.

Pamětihodnosti


Mohylník, archeologické naleziště na Zelené hoře

Kostel sv. Bartoloměje
Kostel sv. Bartoloměje se zvonicí přibližně čtvercového půdorysu, která přiléhá k jižní části stavby. Zvonice má zděný sokl, horní část je dřevěná. Do horní části zvonice je přístup venkovním zděným schodištěm, přilehlým k jižní straně. V dolní části zvonice je zaklenutý vstup do předsíně a odtud do hlavní lodi kostela.

Zmínka o historii:
- poprvé byl připomenut v roce 1360, kdy kocelovický plebán uváděl faráře do Černívska
- jedná se o gotickou stavbu z první poloviny 14. století
- při kostele bývali faráři až do roku 1425, poté za husitských válek nebyla fara osazována
- starý zvon Bartoloměj byl ulit roku 1521 pražským zvonařem Bartolomějem
- 1678 byla postavena nová zvonice na místě staré, již několikrát opravované. Stavbu provedl Václav Lukáš ze Zámlyní se svými tovaryši za 16 zlatých (údaj z kroniky obce).
- 1725 byl pořízen nový stroj kostelní lodi, předělána kruchta, vyměněna šindelová krytina střechy, prolomeno nové okno a ostatní okna byla nově zasklena. Opravy provedl Václav Kruchr, polír z Kasejovic (údaj z kroniky).
- 1786 byla zřízena fara při lnářském klášteru a kocelovický kostel byl k této faře připojen. Klášterní duchovní správa se o svěřený kostel pečlivě starala (údaj z kroniky obce).
- roku 1891 byla vysvěcena knězem ze Sv. hory J. Rollerem skupina obrazů Křížové cesty.

Události roku 1989
V dubnu byly v kostele zahájeny přípravné práce k instalaci automatického zvonění klekání a byla provedena kompletní rekonstrukce elektrického vedení v prostoru kostela. V červenci započal tříměsíční pracovní maraton. Celkem se na této akci podílelo 66 lidí a zdarma odpracovali 2 256 hodin. Na opravě hřbitovní zdi, rozvodu vody pro zalévání hrobů, odvodu vody z okapových rour a úpravě vchodu na hřbitov, bylo pokračováno v roce 1990.

V roce 2001 se podařilo obnovit pravidelné konání bohoslužeb v kostele sv. Bartoloměje každou středu a první pátek v měsíci. Nejvýznamnější akcí tohoto roku bylo slavnostní posvěcení nových zvonů a to 23. 6. 2001. Nové zvony jsou Marie 343 kg a Václav 92 kg. Zcela zaplněný kostel s očekáváním přijal návštěvu českobudějovického biskupa Mons. Th. Dr. Antonína Lišky. Správce naší farnosti Jiří Čepl všechny uvítal a začala mše svatá. Při mši byly zvony posvěceny a poklep na ně provedli všichni přítomní duchovní správci, pak náš nejstarší občan a nejmladší dítě. Zvony ulila rodina Dydrychova. Posvěcení zvonů se také zúčastnila 80letá Anna Drnková, švagrová pátera Josefa Drnka, zdejšího rodáka a dlouholetého faráře v Janovicích nad Úhlavou, který je na zdejším hřbitově pohřben. Následující týden započali práce se zavěšováním zvonů a poté se zvony poprvé rozezněly.

Významné osobnosti
Průcha, Jaroslav, učitel a skladatel, narozen 4. 2. 1894, Kocelovice (u Strakonic), zemřel 2. 2. 1936, Blatná.

Hudbu studoval od dětství, teorii za gymnaziálních studií u O. Bradáče v Plzni. Učitel na Blatensku, tajemník okresního školského výboru v Blatné (od 1927), zároveň sbormistrem zpěváckého spolku Úslavan a dirigent hudebního odboru Sokola, který založil. Rukopisné ženské sbory (vyšel jen Motýl na slova Petra Bezruče, 1935, vydala A. Süssová v Blatné), mužské, smíšené, sborové úpravy lidových písní a drobné nástrojové skladby. Autor loutkových her (29), ke kterým psal hudbu různého menšího obsazení.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.municipal.cz/kocelovice/na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA