Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Truskovice

Truskovice od svého založení
Truskovice byla podle první dochované písemné zmínky založena roku 1274. Její vznik souvisí se jmény vladyků Rudolfa a Budislava z Truskovic, kteří jsou uvedeni jako svědci na zakládací listině z roku 1274.

Zemiště této obce má od východu k západu 2 092 sáhů délky a od severu k jihu 1 374 sáhů šířky. Hraničí k severu s obcí Chelčice, k západu s Čichticemi, k jihu s Velkým Borem a Krtelymi a k východu s Nestánicemi a Libějovicemi.

Rozhraní spočívá u trojnásobného mezníku GHN1, CHN17, CH49, kdežto se stýkají obce Truskovice, Krtely a Nestánice a kterýžto stojí na rohu Truskovického Jana Brabce, na místě, kde se křižuje vozová cesta vedoucí od Rábínského dvora do Truskovic a cestou z Nestánic do Krtelů vedoucí.

Od tohoto mezníku trojnásobného běží hranice k jihu převážně cestou z Krtelů do Truskovic vedoucí a dojde v délce 40 sáhů k mezníku G. T. č. 2, G. T. č. 18, zahne pod úhlem stosedmistupňovým k severozápadu a běží po levé straně cesty dál. Toto je zápis o rozloze obce Truskovice, uložený v okresním archivu ve Strakonicích. Letopočet bohužel není znám.

Jméno Truskovice se odvozuje od lidí Truskových (Truskův Dvůr). Mohlo se vyskytovat i jako Truska nebo Struska. Nejstarší zmínka o vsi souvisí se jmény vladyků Rudolfa a Budislava z Truskovic jako svědků na listině z roku 1274. Titíž se zřejmě zůčastnili také řádného sněmu všech stavů Království českého v Praze kolem Nového roku 1281, na němž se čeští stavové přiznali opět k poslušnosti králova poručníka, markraběte Oty Braniborského.

Další zmínka o vsi pochází z 6. března roku 1384, kdy Petr z Truskovic na Libějovických obhajoval jménem Diviše z Malovic jednotu se zemskými deskami.

Na truskovickém dvoře měli sedět roku 1365 Setěch, 1378 Zachař, 1384 Petr, 1387 Mikuláš a 1391 Habart. V Popravčí knize pánů z Rožmberka je na fol 21b v Pivcově pravení z roku 1399 uveden v Žižkově bratrstvu jistý Troskovec, o němž se lze domnívat, že pocházel z Troskovic. Konkrétnější je list, uložený ve sbírce Historica, podle něhož Václav Hrůza z Chelčic uzavírá 20. prosince 1447 v Českém Krumlově dohodu s Albrechtem řečeným Závorkou ze Záhorčice a Janem ze Strpí o propuštění bratří Adama a Kuksy z Truskovic z vězení Oldřicha z Rožmberka.

Současnost
V dnešní době jsou Truskovice samostatnou obcí skládající se ze tří částí (Truskovice, Dlouhá Ves, Draha). Obec čítá přibližně 190 obyvatel.

Působí zde Český červený kříž a Sdružení dobrovolných hasičů. V červenci roku 2003 byl slavnostně otevřen sportovní areál. Nebyl to však jediný vydařený projekt, dále byla zrekonstruována kaplička, byla provedena rozsáhlá úprava prostranství obce, pod čímž se skrývá mnoho úsilí a práce místních občanů.

Dne 7. 8. 2004 jsme oslavili výročí 730 let od první zmínky o Truskovicích. K této příležitosti byla též obnovena Staročeská konopická slavnost.

Na sportovním areále to vždy v létě pořádně žije. Pořádají se zde turnaje a různé další akce. Snad nikdo zde nemůže říct, že by se nudil. Ale to byste vlastně měli posoudit sami. Proto se k nám přijeďte co nejdříve podívat. K dispozici je pro Vás již zmíněný sportovní areál. Přijeďte si zahrát. Tenisem začněte, pokračujte třeba malou kopanou, volejbalem, street-basketbalem aj.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.truskovice.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA