Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Záboří

Historie Záboří sahá zřejmě do konce 7. století n. l., první písemná zmínka je datována letopočtem 1198. V současné době zde žije 328 obyvatel (údaj je platný k 1. 8. 2006).

Záboří se nachází v malebné jihočeské přírodě v nadmořské výšce 555 m n. m. Okolí je obklopeno mnoha lesy, které jsou jako stvořené pro návštěvu houbařů, nechybí zde ani cyklostezky nebo turistické trasy, které nabízejí dostatek možností pro příjemné strávení volného času. V letních měsících určitě přijde vhod osvěžení v některém z rybníků, kterých je na Blatensku velké množství. A kdo se chce jen tak v klidu posadit a v klidu popřemýšlet, určitě nepohrdne pohledem na Šumavu, která je opravdu na dohled.

Historie

První souvislé osidlování a kolonizace v širším okolí Blatné probíhá od 7. stol. př. n. l. Kolem 2. století př. n. l. se Keltové začínají zajímat o tuhu a zlato na Blatensku, jak potvrzují archeologické nálezy z vykopávek v okolních obcích kolem Záboří (Vrbno, Kadov, Pole atd.).

Poslední archeologické nálezy byly zaznamenány v roce 1997 v obci Bezdědovice – asi 10 km od Záboří za Blatnou. Byly zde nalezeny železné předměty z pozdní doby Laténské. Koncem 7. století přicházejí na Blatensko slovanské kmeny a Pootaví i Blatensko bylo již hustě osídleno. V této hradištní době mohla být založena osada Zábořská.

První písemná zpráva o Záboří se týká darovací listiny Přemysla I. klášteru dominikánek při kostele sv. Jiří na Hradě pražském v r. 1198, kde jsou jmenovány kromě Záboří i jiné osady (Pole, Lažánky, Bratronice apod). V roce 1228 prokazatelně již Záboří patří klášteru sv. Jiří, který v r. 1305 celý majetek prodává jistému Koldovi „ pro přílišnou vzdálenost od kláštera“ (viz opis latinsky psané prodejní smlouvy v obecní kronice).

V 9. až 11. století mohla být postavena i Zábořská tvrz. Zde sídlili mnozí vladykové Záborští. Až do r. 1622 patřil statek Zábořský s tvrzí ke Kadovu. Pak získal Záboří Vojtěch Beneda z Nečtin, který po své smrti odkázal majetek manželce Anně Marii, rozené Vratislavové z Mirovic a dětem Mikuláše Alše ze Rzavého. Tento celý majetek a statek Záboří s mlýnem v Kuši, Blatenkou a mlýnem Lhotka byl prodán 19. 5. 1622 Alšovi Ferdinandovi Vratislavovi z Mitrovic, který koupený statek Zábořský i s tvrzí připojil ke Lnářům, k nimž náležel až do roku 1850.

Tvrz byla kamenná a krytá šindelem jako většina tvrzí v okolních osadách v té době. Ve druhé polovině 18. stol. Byla přebudována na sýpku, stejně jako některé jiné tvrze v okolí (např. Kadov). Od r. 1945 je v soukromých rukou. S pomocí památkové péče byla v minulých letech tvrz opravena a na jižní stěnu přimalovány sluneční hodiny.

Obci Záboří vévodí na kopci ve výšce 561 m n. m. kostel sv. Petra a Pavla. Původně románský, později gotický kostel byl zřejmě postaven již za doby vlastnictví osady Zábořské ženským klášterem sv. Jiří na Hradě pražském v první polovině 13. stol. Možná již dříve, neboť bylo zvykem klášterů jako vlastníků budovat kostely.

Písemný doklad o existenci uvedeného kostela pochází z r. 1305 a nalézá se v archivu kláštera sv. Jiří. Raně gotický kostel byl rozšířen o boční lodě roku 1607 a vnitřní zařízení v r. 1713. Ke kostelu byla v roce 1728 v barokním slohu přistavěna fara z kamene, krytá šindelem. Od fary nahoru ke kostelu byly zhotoveny kamenné schody (32 ks) v roce 1732 rovněž v barokním slohu. Původní dřevěná zvonice po vyhoření někdy koncem 16. stol. byla znovu postavena z kamene a v r. 1713 vedle zvonice byla současně s ní postavena barokní brána, vedoucí na hřbitov kolem kostela. Hřbitov byl uzavřen v r. 1873.

Fara však již existovala ve 13 . až 14. století. Nový hřbitov byl vysvěcen v roce 1873. Před farou byla v r. 1726 postavena kaple se sochou Panny Marie Bolestné. Místo kaple na jejím zbytku byla v r.1862 postavena socha Panny Marie Bolestné. V r. 1840 byla na návsi postavena jiná kaplička se sochou sv. Jana Nepomuckého.

Za obcí Záboří směrem na Čečelovice byla v téže době postavena kaple sv. Vavřince v blízkosti nového hřbitova. U cesty na Čečelovice po pravé straně postavena v r. 1707 „morová kaplička“, neboť v té době řádil v celé Evropě mor a v Záboří zemřelo 90 obyvatel, kteří byli pochování na poli.

V katastru obce se nachází řada rybníků a rybníčků, původně státního rybářství Blatná. Po roce 1990 v soukromých rukou. V samotné obci je rybník Louže, Pátek, Obecní na Průhonu.

Dále byla v Záboří jako jedna z prvních za Rakouska – Uherska zřízena poštovna v roce 1904 a první poštmistrová byla panská paní Prokopcová. Pošta se nacházela ve Lnářském hostinci. V roce 1926 byla přestěhována do hostince p. Slaniny zvané „Na sále“. Přes osadu Záboří již v 10. až 11. století vedla tzv. Březnická stezka zvaná „Vintířova“ a to z Dobré vody na Šumavě kolem hradu Práchně podél Otavy do Horažďovic, dále k Blatné přes Záboří, kde se křížila s „Vimperskou“ větví zlaté stezky z Prachatic přes Vodňany a Písek na sever k Praze. Vintířova stezka pokračovala přes Březnici rovněž ku Praze.

Jedna z prvních škol na Blatensku byla postavena v Záboří již v r. 1636, po jejím vyhoření postavena v r. 1862 na svahu pod kostelem jiná škola, rozšířena v r. 1872, nazývaná jako stará škola, objekt je dnes v soukromém vlastnictví. V r.1888 byl jako jeden z prvních na Blatensku založen místní dobrovolný požární sbor s vedením (celkem 59 členný), při této dlouholeté tradici je velmi činný i v současnosti. V r. 1957 bylo založeno Jednotné zemědělské družstvo - první předsedou se stal p. Josef Antony. Zemědělské družstvo hospodaří dodnes.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.zabori.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA