Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Košín

Obec Košín jako samostatný územně-správní celek se nachází v severní části Jihočeského kraje a okresu Tábor blízko hranice se středočeským krajem, asi 5 km severně od Tábora.

Historie
Historie obce Košín sahá do přelomu 14. a 15. století ačkoliv první zmínky jsou velice nejasné. Z roku 1379 pochází zmínka o obci Kossyna, archepi ad Chynow (Košín v panství chýnovském); jistý Odolen z Košína (zemřel 1398), erbu orlice, byl farářem v Křemži.

Památky a zajímavosti

Historie dolování stříbra v Košíně  
První zmínky o obci Košín jsou z r. 1407, dřívější jsou sporné a pocházejí z r. 1379. Zda byla existence Košína spojena od jeho počátku s těžbou stříbra se neví, první doložené zmínky o těžbě jsou z poloviny 16. stol. a z nich je patrné, že se zde dolovalo už dříve. Dnes máme dochované zprávy o dolování, které probíhalo s menšími či většími přestávkami od 60. let 16. stol až do r. 1809 (1802 podle jiných autorů). K největšímu rozkvětu košínského dolování došlo v období 1586 - 1607 a částečně i v letech 1741 - 1747.

Výskyt krystalovaného křemene u Košína na Táborsku
Krystalovaný křemen se na Táborsku vyskytuje ve třech paragezích – v pegmatitech, na rudních žilách a na nezrudněných křemenných žilách. Nejznámější pegmatitovou, dnes již zašlou lokalitou byl pegmatit v Boru u Dražic, který poskytl až 15 cm velké krystaly záhnědy a křišťálu v kostrovitém vývoji. Podobný pegmatit popsal do Březnice u Bechyně Rajlich (1967). Méně významné pegmatitové lokality jsou popisovány z okolí Borotína s. od Tábora (Bernard 1908 - 10 cm dlouhé, oboustranně vyvinuté krystaly obecného křemene až křišťálu) a z jižního okolí Tábora (Slapy, Malšice, Dražičky, Čelkovice).

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.kosin.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2019

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA