Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Sviny

Obec Sviny se nachází 5 km západním směrem od Veselí nad Lužnicí na silnici II. třídy do Týna nad Vltavou. Z obce jsou odbočky silnic do Borkovic a Horusic.

Autobusové spojení je zavedeno do Veselí nad Lužnicí a Soběslavi. Nejbližší železniční stanice 3 km Horusice je na trati z Tábora (Prahy) do Českých Budějovic. Železniční křižovatka ve Veselí nad Lužnicí je vzdálená 7 km. Obcí prochází cyklostezka č. 1132.

Obec náležela v roce 1362 Rožmberkům. Tohoto roku ji věnoval Petr z Rožmberka klášteru v Krumlově 20 lánu. Roku 1556 měla ves 2 krčmy, robotu 330 dnů a 160 džberů ovsa. Za třicetileté války byla ves vypálena. Z původních osedlých obyvatel zůstalo něco málo lidí.

V 19. století byla vystavěna kaple (pravděpodobně r. 1834) s malou věžičkou. Kaple byla rozšířena přístavbou a věží v roce 1896. Téhož roku byla poslední neděli v říjnu vysvěcena společně se dvěma zvony umístěnými ve věži. Menší nesl jméno Vojtěch, větší dostal jméno Marie. Větší zvon byl sňat 10. ledna 1918 a zvon Vojtěch byl sňat za 2. světové války. Oba zvony byly použity pro válečné účely. Nynější zvon byl zavěšen na věž v roce 1946.

Půl kilometru za obcí je morový hřbitov s kapličkou a křížem. Byl zřízen roku 1689 za morové epidemie. V obci zůstalo zachováno jen několik průčelí ve slohu jihočeského baroka.

Současnost
K obci náleží osada Kundratice, s kaplí sv. Jana Nepomuckého a několika blatskými štíty. Tradice se tu drží při velikonočním koledování a masopustním průvodem obcí s návštěvou všech domů. Od roku 1995 je obec zapojena do Blatských slavností, které se konají vždy v červnu.

Po rozpuštění Jednotného zemědělského družstva začalo půdu obdělávat několik faremních hospodářství. V této rovinaté krajině s dobrou úrodností se pěstuje pšenice, řepka a plodiny s vyššími nároky na jejich pěstování. Bývalé budovy družstva, které sloužily pro chov dojnic, jsou nyní využívány pro výkrm jatečných kuřat. Obec je v současné době připojena na jihočeskou plynovodní síť a je začleněna do mikroregionu Veselsko.

Historie
První písemná zmínka o obci je z roku 1379.

Památka

Kaple na návsi

Tipy na výlet

Zámek Bechyně
Bechyňský zámek se vypíná na úzké ostrožně, chráněné ze tří stran hlubokými zářezy Lužnice a říčky Smutné. V místě pravěkého a raně středověkého hradiště nechává majitel Přemysl Otakar II. po roce 1268 vybudovat kamenný hrad, o jehož vzhledu nemáme přesnější představu. Koncem 15. století byl hrad rodem Šternberků pozdně goticky přestavěn, jeho současný vzhled je však především výsledkem stavebních úprav a rozšíření za Petra Voka z Rožmberka.

Historická železnice Bechyně - Tábor
Železnice na trase Tábor-Bechyně byla postavena jako první elektrifikovaná dráha na území Rakouska Uherska, dokončena roku 1903. Trať, která původně končila před Bechyní v místě starého nádraží, byla po dostavbě mostu v roce 1928 protažena až do města. Původním historickým vlakem se můžete svézt při každoročních tzv. nostalgických jízdách.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.sviny.cz a http://www.mestobechyne.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2019

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA