Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Zlukov

Obec Zlukov se nachází v okrese Tábor, kraj Jihočeský.

Obec Zlukov má výměru 603,5 ha a leží v nadmořské výšce 410 metrů asi 2 km severovýchodně od Veselí nad Lužnicí.

V současné době žije v obci 235 trvale přihlášených občanů.

První zmínky o Zlukově jsou kolem roku 1200. Od té doby osada vystřídala několik pánů. Naposledy patřila pánům z Hradce. Nejvíce obyvatel bylo v obci počátkem minulého století (r. 1921 – počet 404 obyvatel).

Na návsi u rybníka je kaplička zasvěcená svatému Janu Nepomuckému postavená v r. 1875. Opodál stojí školní budova (r. 1904), ve které je mateřská škola. Před školou byl postaven pomník místního rodáka Jakuba Vojty Slukova, který byl známým hercem Národního divadla a žil v letech 1847 až 1903.

Byl zde postaven pomník padlých v 1. světové válce. Při významných událostech byly v obci vysazovány lípy r. 1918, 1945, 1989, 2001.

Současnost
Na návsi nechybí ani prodejna smíšeného zboží a hospoda. Místní obyvatelé již od nepaměti udržují tradice – masopustní průvod obcí, babské hody, dětský karneval, pouť, posvícení, Barborky, Lucky a Mikuláš.

Průjezdná komunikace obcí vede z Veselí nad Lužnicí, pokračuje přes Újezdec do Kardašovy Řečice. V letním období je hojně využívána cyklistická stezka č. 1195, která míří do lesů kolem řeky Nežárky.

Z historie obce - (výpis z kroniky)

První zmínky o obci Zlukov jsou od r. 1200. V té době zde byli osadníci německé národnosti. V r. 1382 patřil Zlukov bratrům Vyšatovi a Buzkovi z Machovic, kteří svůj majetek postoupili králi Václavu IV. V 15. století dostali Zlukov rytíři Smrčkové z Mnichu. Ti Zlukov prodali Kateřině, kněžně Minsterberské ze Sas, manželce Jindřicha IV. A tak se dostal Zlukov do majetku pánů z Hradce a byl připojen panství Řečickému.

Od r. 1720 jsou záznamy, v nichž nacházíme jména osadníků českého původu. Potomci těchto osadníků žijí v obci dodnes. V r. 1921 bylo ve Zlukově 404 obyvatel.

Na návsi u rybníka stojí kaple sv. Jana Nepomuckého, původně dřevěná a r. 1875 přestavěná na zděnou. Roku 1935 byla opravena nákladem 13 000 korun.

V r. 1904 byla postavena dvoutřídní škola. Před školou v malém parčíku je pomník zlukovského rodáka Jakuba Vojty Slukova, významného herce, prvního ředitele divadla Uránie a člena Národního divadla. Pamětní deska je na jeho rodném domě č. 17.

Před pomníkem J. V. Slukova stojí “lípa svobody” a u ní pomník padlých zlukovských občanů z 1. světové války.

Památkově chráněné objekty:
- areál statku č. p. 28
- pomník J. V. Slukova
- mohylník – pohřebiště v lese Klobasná

Pravidelně se opakující akce s dlouholetou tradicí:
Masopust – průvod maškar – Babské hody – dětský karneval
Vítání jara
Velikonoční koleda
Pálení čarodějnic
Stavění máje
Tradiční zlukovská pouť
Dětský den
Posvícení
Barborky
Mikulášská obchůzka s čerty
Lucky
V posledních letech – vánoční setkání s důchodci.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.zlukov.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA