Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Lubě

Historie
Jméno Lubě má prý obec po "lubě"=dřevěná nádržka, do níž padalo rozemleté zrní ze žernovů v ručních mlýncích, které se zde snad kdysi vyráběly. První zmínka o vesnici se objevuje r. 1360, kdy patřila k bukovskému panství (okres Tišnov). Od Bukovice prodána ves r. 1385 Peškem z Bukovice Ježkovi z Křížánek, který ji r. 1398 prodal Janovi z Braslavce. Jan z Braslavce upsal na Lubi své choti Ofce 50 hřiven, které ona postoupila svým dětem Bohuši, Anně a Kateřině. Počátkem 15. století patřila část vsi Blažeji Z Domabořic, od něhož r. 1415 byla koupena Janema Kašparem Z Bukovice i s pustým dvorem, pak přešla na příbuzné vladyky z Šerkovic, ještě r. 1492 se jako vlastník objevuje Alžběta z Šerkovic. Počátkem 16. století byla ves rozdělena, neboť r. 1549 náležela část k Černé Hoře a zbytek pánům z Lomnice , jimž připadly Šerkovice. R.1547 Jan z Lomnice prodal mimo jiné i tuto ves bratrovi Jiřímu, podobně to udělal i Karel ze Žerotína, pozdější majitel Lomnice, se třemi lány, které prodal Oldřichovi z Kounic, r. 1548 daroval Amand hr. Serényi 3 poddané panenskému klašteru Porta coeli v Předklášteří.

Současnost

Obec Lubě je skryta v hlubokém údolí potoka Lubě. Tvar vesnice je nepravidelný, závislý na povaze krajiny. Potok Lubě přitéká od západu z půvabného údolí Johanky. Na úpatí zalesněné Jedůvky před obcí z levého břehu přijímá přítok od Jenče protékající údolím Záhoří. V místě, kde se obě jmenovaná údolí sbíhají, vzniká prostranější kotlina, v níž leží větší část obce. Na severu je kotlina ohraničena příkrou strání, pravý břeh se mírně sklání k potoku. Napříč kotlinou prochází okresní silinice z Černé Hory do Tišnova. Na levém břehu potoka Lubě se silnice rozšiřuje v malou náves, okolo níž je směstnáno jádro vesnice. Ojedinělá čísla jsou roztroušená po pravém mírně skloněném břehu potoka. V samé vesnici se potok Lubě obrací k jihu, příkrá stráň po jeho levém břehu se přibližuje až k jeho toku, čímž se kotlina zužuje v údolí, v němž také leží několik stavení. Pro nepříznivou povahu krajiny obec tolik nevyniká polohou ani vzhledem, zato její okolí je půvabné svými roklinami, příkrými srázy a hojnými lesy.

Okolí
Od vesnice na západ je údolí Johanka, které je hned za vesnicí na levém břehu potoka Lubě tvořeno úbočím Jedůvky,to je většinou porostlé jehličnatým lesem. V pravé stráni "Mülerově lese" porostlé mladými buky, duby, jasany a smrky, která příkře spadá k potoku, je možné na mnohých místech vidět průrvy způsobené dravostí potoka za velkých vod. Dál na západ do údolí vybíhá táhlé úbočí kopce Střely. Popsané zákoutí vyniká bujnou letní vegetací.

Ubíráme-li se z obce podél toku potoka jižním směrem, hned za vsí vcházíme do hlubokého a místy hodně těsného Žlebu. Srázné stráně potoka sledují klikatý tok potoka, jsou z části zalesněné, holé a skalnaté (zejména levá stráň). Dno údolí je většinou pokryté pastvinou, břehy potoka jsou rozbrázděné, zbavené stromů a provázené tůněmi stojaté vody. Částečně vyrvané kořeny stromů obklopené nánosem a místy kamenitý nános působí pustým dojmem a jsou svědectvím katastrofy, kterou byla povodeň v r. 1922. Asi 1/4 hodiny cesty za vsí do údolí vybíhá slepencová skupina skalních pilířů, z nichž jeden se nápadně podobá lidské hlavě, proto se mu říká "Krkatá baba".

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.sweb.cz/obec.lube.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ON-LINE 2020/2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 a 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA