Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Blažovice

Blažovice leží ve velmi úrodné mírně zvlněné krajině s bohatou zemědělskou produkcí, kde nejvyšším bodem je kóta 297 - Staré Vinohrady.

Dnes jsou Blažovice obcí s pěkně upravenými domy s předzahrádkami a udržovanými trávníky s výsadbou stromů a keřů. Vesnice má 340 domů a 1095 obyvatel. Obec má svůj znak a prapor.

Historie obce
Toto území lákalo k osídlení již ve starší době kamenné i v dobách pozdějších. Svědčí o tom nejen nálezy drobných pazourkových nástrojů, ale i velký nález 28 kosterních hrobů lidu kultury zvoncovitých pohárů, objevených ve staré Valtrově cihelně panem Tomášem Ondráčkem. Jejich stáří se datuje od 3 000 let př. Kr.

První písemná zpráva o Blažovicích je z r. 1131, kdy byly jmenovány při soupisu majetku olomouckého biskupství. Další zpráva je z r. 1317, kdy Kateřina z Lomnice roz. z Deblína darovala mimo jiné ves Blažovice Velké a Blažovice Malé klášteru Dominikánek na Starém Brně. Vesnice patřila ke klášteru až do jeho zrušení r. 1782. Jako pamětihodnost zůstaly zachovány na zdech bývalého statku dvě pamětní desky. Na jedné z nich je německý nápis na paměť znovu vybudování "blažovického zděného dvora" v roce 1725 představenou kláštera sv. Anny v Brně Beatrix Luxenthal.

Dne 2. prosince 1805 se na katastru Blažovic a v jejich okolí odehrála Bitva tří císařů. Krvavé střety probíhaly na celém katastru i v samotné obci. Bitva přinesla obyvatelstvu nezměrné utrpení.

Památky

Kostel
Blažovický kostel pochází z r. 1934 a je zasvěcen Nejsvětějšímu Srdci Páně. Autorem projektu byl ing. Metoděj Zoubek a výstavbu provedl zednický mistr Jan Lábr z Křenovic. Zajímavé je, že na místě stavby byl nalezen kvalitní kámen, který stačil na základy stavby a sokl. Na výbavě kostela se podíleli místní řemeslníci - stolař Alois Leschinger, zámečník Antonín Slouka a kovář Jan Kašpařík. Zajímavá je i křížová cesta od místního malíře Rudolfa Paulíka. Jeho dílem je i obraz laického apoštola, rodáka Šebestiána Kubínka.

V r. 1986 došlo k modernizaci interiéru a v r. 2002 k celkové generální opravě. V roce 2000 byla ustanovena blažovická farnost a kostel se stává farním kostelem.

Zvonice
Zvonice byla postavena v létech 1831 - 1832 za 63 zlatých. Báň s novým křížem byla usazena až v r. 1955 při první etapě oprav. Zhotovil ji kovářský mistr Jan Kašpařík se svými syny. Dnes jsou ve zvonici umístěny dvě nové pamětní desky na paměť padlých francouzských vojáků a jejich velitele Pierra Castexe a plukovníka Jeana Pierra Morlanda.

Pamětní deska Šebestiána Kubínka
Blažovice jsou rodištěm Šebestiána Kubínka, který žil v létech 1799 až 1882. Jmenovaný je nazýván laickým apoštolem a šiřitelem dobré knihy, protože prodal zděděný majetek, podporoval vznik knihoven v okolí a získával i sám podporoval předplatitele knih Dědictví Svatojánského a Cyrilometodějského, které pěšky roznášel v „almárce” po českých zemích. Také sám psal a vlastním nákladem vydával spisy náboženského, mravoučného i politického obsahu. Přispíval tak ke vzdělanosti a národnímu uvědomění vesnických lidí.

Žil životem asketickým a zbožným, vlastním příkladem a neúnavným vystupováním proti „světským neřestem” dokázal například vymýtit ve svém okolí zhoubný alkoholizmus. Na jeho rodném domě č. p. 30 je umístěna pamětní deska s jeho fotografií. Byla zhotovena na podnět tvaroženského faráře a známého spisovatele a „kukátkáře” Václava Kosmáka.

Boží muka
Stojí na křižovatce silnic Blažovice-Zbýšov, Prace-Křenovice, na Starých Vinohradech. Je to místo, kde probíhaly rozhodující a mimořádně krvavé boje 2. prosince 1805. V roce 1992 byla po čtyřiceti letech obnovena úsilím obecních úřadů v Jiříkovicích a Blažovicích. Dne 29. listopadu téhož roku byla vysvěcena za účasti věřících tří farností - Šlapanické, Tvaroženské a Šaratické. Každoročně ve výroční dny Bitvy tří císařů se zde koná pobožnost za padlé v nesmyslné bitvě.

Kříž v Úlehlích
Nedaleko od kříže vedla tak zvaná Velehradská cesta, hojně využívaná formany i poutníky. V blízkosti kříže je jeden z řady neoznačených hromadných hrobů z Bitvy tří císařů. Ke kříži původně dřevěnému chodívala od dob Šebestiána Kubínka procesí na svátek sv. Petra a Pavla. Dnes chodí prosebné procesí k novějšímu kříži u nedaleké „Skalky”.

Kovárna
Při vjezdu do vesnice od Tvarožné Vás upoutá budova staré kovárny, kterou postavila na přelomu století 19 / 20 rodina Kašpaříků místo nedaleké malé obecní kovárny. O kovárnu, která nepřetržitě slouží svému účelu částečně i s původním vybavením, projevuje zájem nejen Moravské muzeum, ale opakovaně i televize a filmařské štáby - v kovárně a ve všech přilehlých prostorách byla též natáčena jedna z epizod populárních Četnických humoresek.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.blazovice.eu/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do OMÁNU

Poznejte s OMÁN - tajemnou zemi pevností, hradů, rozeklaných hor a pouští, Zemi zelených oáz, bílých písečných pláží a vůní Orientu. S českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2018

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2018 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA