Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Čebín

Historie
Obec Čebín leží 20 km na severozápad od Brna, na jižním mírně skloněném úpatí kopce Čebínka (431 m n. m.). Bohužel nevíme, kdo vybudoval v Čebíně panské sídlo a farní kostel, nemůžeme stejně nic říci o prvních vlastnících obce, nezachovaly se o nich písemné zprávy. Zdá se, že se po vesnici nazývali drobní feudálové - Čebínové.

První písemné zprávy o obci pocházejí z poloviny 14. století, kdy se v kronikách objevují zmínky o drobných feudálech z Čebína. První písemná zpráva o šlechtici, který se jmenoval Čebín, pochází z roku 1353. Pan Čebín tehdy koupil od Kuneše z Mělníka ve vesnici Radostnicích dvůr a půl čtvrté hřivny platu se vším příslušenstvím. Právě z této doby pochází gotický presbytář čebínského kostela sv. Jiří, vyzdobený uvnitř vzácnými freskovými malbami nemalé historické ceny. Čebínové zřejmě koncem 14. století vymřeli a majetek připadl dle tehdejších zvyklostí zeměpánu. Markrabě moravský Jošt prodal statek čebínský roku 1412 se vším příslušenstvím Janovi z Lomnice za 300 kop pražských grošů. Čebín patřil pod panství lomnické od roku 1412 až do roku 1848, do zrušení poddanských svazků.

V roce 1848 došlo k přebudování veřejné správy, Místo vrchnostenských kanceláří byla zřízena okresní hejtmanství, okresní soudy a berní úřady. Čebín spadal pod působnost okresního hejtmanství Tišnov.

Současnost
Nejstarší částí obce je prostorná obdélníková náves s bývalými selskými grunty, kostelem, obecním úřadem a rybníkem.

Čebín leží na původní "bílé" císařské silnici, po níž jezdil dostavník z Tišnova do Brna. Dnes je tato cesta hojně využívanou spojnicí moravské metropole Brna s Českomoravskou vysočinou.

Do podvědomí se obec Čebín zapsala především tradiční výrobou vápna, dnes zpracováním vápence, výrobou suchých omítkových a maltových příměsí a výrobou minerálně-vitamínových přísad pro výživu zvířat.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.obec-cebin.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2019

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA