Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Cvrčovice

Historie
Obec Cvrčovice vznikla jako územní samosprávná jednotka v souladu s § 1 a § 2 zákona č. 128/2000Sb., o obcích, v platném znění. Je spravována zastupitelstvem obce, jehož členové jsou voleni na funkční období čtyř let. Zastupitelstvo obce Cvrčovice má 9 členů. Obec Cvrčovice je veřejnoprávní korporací, která má postavení právnické osoby – v právních vztazích vystupuje svým jménem a nese odpovědnost z těchto vztahů vyplývající.

Jako samostatná právnická osoba vznikla dnem účinnosti zákona č. 367/1990 Sb., o obcích, tedy dnem voleb do obecních zastupitelstev v roce 1990 (24. 11. 1990). Své záležitosti spravuje samostatně a při výkonu této samostatné působnosti se řídí zákony a jinými právními předpisy vydanými na základě zákona. Obec Cvrčovice má vlastní majetek a hospodaří s ním za podmínek stanovených zvláštním zákonem.

Obec však vykonává v zákonem vymezeném rozsahu také státní správu (tzv. přenesenou působnost) a při výkonu této působnosti se navíc řídí usneseními vlády, směrnicemi ústředních orgánů státní správy, návrhy opatření, popřípadě rozhodnutím krajského úřadu, učiněným podle zvláštního zákona v rámci kontroly výkonu přenesené působnosti.

O Obci
Obec Cvrčovice se nachází v geografické oblasti Dyjsko-svratecký úval v nadmořské výšce 182 m. Rozloha obce je 929 ha. Z této rozlohy je 825 ha polí, 14 ha zahrad, 2 ha pastvin, 17 ha lesa, 17 ha vodních ploch, 15 ha zastavěné plochy a 39 ha ostatní plochy. Sluneční svit pod 1500 hodinami ročně. Průměrná roční teplota 9 - 10 °C. V obci je 148 domů a 560 obyvatel.

Katastrem obce protéká řeka Jihlava, jejíž hlavní dominantou je jez na 18,4 km. Délka přepadové hrany 94 m. Spád (rozdíl hladin) 4 m. Nepohyblivé jezové těleso je tvořeno systémem betonových komor vyplněných kamením a štěrkem. Příčný tvar má podobu pultové střechy 1:5. Přelivovou plochu tvoří betonová deska o tloušťce 30 cm. Průměrný roční průtok 10,4 m3/s. Průměrné roční srážky 591 mm. Průměrná roční teplota vody 11,9 °C. Maximální zjištěná teplota vody 28 °c. Minimální zjištěná denní teplota vody 1 °C.

Počet dnů s výskytem ledové celiny maximálně 75 dní. Součástí splavu je vtokový objekt do mlýnského náhonu sestávající ze 3 stavidel. Průtočná šířka je 3 x 1,8 m. Mlýnský náhon byl vybudován někdy v 15. až 16. století a jeho délka je 11,3 km.

V areálu jezu v břehové části mezi mlýnským náhonem a řekou Jihlavou, je umístěna malá vodní elektrárna. Elektrárna je samostatný blok 6x8 m., s instalovaným výkonem 80 kw. Elektrárna je napojena na veřejnou síť.

V areálu je dále most přes řeku Jihlavu z roku 1946 typ Bailey Bridge složený ze 2 polí. Délka pole je 24 m. Nosnost mostu je 16 t. Nejčastěji se vyskytující ryba - kapr, sumec, cejn.

Zajímavosti

Pálava
Ústředním motivem Novomlýnských nádrží je vápencový masív Pálava. Zde je možné strávit několik dnů vycházkami v krásné krajině památkové rezervace tvořené vápencovými skalami, lesy, loukami s vzácnými druhy rostlin, rázovitými vinařskými vesnicemi a vyhlídkami na okolí Mikulova a Pavlova. Na Pálavě lze navštívit zříceniny dvou hradů - Děvíčky (Dívčí hrad) a Sirotčí hrad (u obce Klentnice).

Pavlov
Pod zříceninou hradu Děvíčky leží malebná vinařská obec Pavlov s památkově chráněnou návsí lemovanou selskými grunty. Vinné sklepy s barokně zdobenými štíty Vás svou původní architekturou vrátí o 200 let zpět. Sklepy jsou několikrát za rok otevřeny pro veřejnost a na mnoha místech Vás svou pohostinností překvapí celoročně.

Dolní Věstonice
V úpatí skalního masívu Děvína, lemovaná vinicemi, se rozkládá obec Dolní Věstonice, známá svými archeologickými nálezy z doby lovců mamutů. Světově proslulá je "Věstonická Venuše", 11 cm vysoká soška z vypálené hlíny. Tento a řadu dalších vzácných nálezů dokumentuje místní archeologické muzeum.

Mikulov
Můžete navštívit zámek, vystoupat křížovou cestou na Svatý kopeček ke kostelu sv. Šebestiána, nebo navštívit některou z restaurací či vyhledat služby, které Vám pomohou odstranit závady na technickém vybavení.

Pohořelice
Na městském úřadu si vyřídit rybářský lístek a využít sítí obchodů a restaurací. Taktéž zde najdete autoservis, prodejnu a opravnu kol, lékaře a státní policii.

Rosa Coeli
V Dolních Kounicích můžete najít zříceninu kláštera "Rosa Coeli" (Růže Nebeská). Interiéry byly několikrát použity v českých filmových pohádkách. O víkendu jsou zde prováděny návštěvy průvodcem.

Mohyla míru
Napoleonské tažení Evropou a Bitvu tří císařů si připomenete u Mohyly Míru, která svou vzdáleností od naší obce vybízí k celodennímu výletu.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.cvrcovice.cz/uvod/aktuality.htm, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA