Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Hlína

Obec Hlína leží na severovýchodě od města Ivančice, na vrcholové části Hlínské vrchoviny v nadmořské výšce 451 m, má 126 domů ve kterých žije 230 obyvatel.

Historie
Hlína je velmi starou osadou, o čemž svědčí i archeologické vykopávky. Byly zde nalezeny kamenné sekery a dláta svědčící o osídlení již ve starší a mladší době kamenné, železné šípy z doby železné a 1335 českých a moravských mincí z 11. století, které se našly zakopané na poli v roce 1865.

V roce 1208 zde byl postaven kostel, který časem zpustl a v roce 1793 byl zbořen. Na jeho místě byl postaven nový současný filiální kostel, který rosický děkan 24. 9. 1794 zasvětil sv. Kunhutě. Věž kostela je vysoká 23 m a jsou v ní umístěny dva zvony.

Další historicky významné památky jsou kříž z roku 1852, sochy P. Marie a sv. Josefa z roku 1760, umístěné v zahrádce vedle kostela a stará pečeť s nápisem Hlína 1600 a vyobrazeným srpem a hroznem, znakem obce. Na základě těchto historických pramenů udělil předseda PS PČR 19. 6. 2003 obci Hlína právo užívat znak a prapor obce.

Současnost
Obec Hlína je přístupná po silnici č. II/395 vedoucí z Neslovic směrem na Dolní Kounice. Leží na trase pěších turistických stezek v atraktivním prostředí lesního komplexu Bučína, do části uzemí zasahuje Přírodní park Bobrava s hustou sítí pěších stezek. V dubnu 2007 byla na Hlíně slavnostně otevřena rozhledna, vysoká 22 metrů, která nese jméno ivančického rodáka Vladimíra Menšíka.

Společenský život v obci zajišťuje především organizace dobrovolných hasičů a spolek žen Babinec ve spolupráci s Obecním úřadem. Pořádané akce kladou důraz na udržování starých zvyků a tradic. K těm největším patří tradiční rozmarýnové hody pod májí, které se konají předposlední neděli měsíce srpna a pokračují ještě v pondělí a úterý, a také pořádání divadel v přírodě. Místní ochotnický kroužek každý rok připraví na první neděli měsíce července divadelní představení, které sehraje v krásném lesním prostředí. Tato představení jsou v okolí velmi známá a diváky vyhledávaná. Zveme Vás tímto na návštěvu naší malé obce uprostřed krásné přírody.

Rozhledna Vladimíra Menšíka na Hlíně
V roce 2001 se dohodlo město Ivančice, obec Hlína a Klub českých turistů, že společně postaví na Hlíně rozhlednu. Stavba se měla financovat ze sbírek, darů občanů a sponzorů. Rozhledna měla nést jméno ivančického rodáka Vladimíra Menšíka, a proto se dosti spoléhalo na pomoc umělců, mezi něž Menšík patřil.

Pozemek pro rozhlednu koupila obec Hlína, i když by si rozhledna zasloužila lepší místo, ale problémem se stala neústupnost jednoho z vlastníků pozemku. Obec přispěla částkou 80 000,- Kč. Celkový rozpočet na rozhlednu v roce 2001 činil 1 milion korun.

Dne 27. května 2001 se uskutečnil slavnostní akt, představení a symbolický poklep základního kamene budoucí rozhledny, na které se dostavilo více než 200 účastníků a také významné osobnosti. Projekt rozhledny vytvořil architekt Ing. Čuhel V. z Tišnova, základní kámen pak pan Malcher z Ivančic.

Byla připravena vysokozdvižná plošina, která zájemce vyzvedla do výše 20 metrů, aby si udělali představu o výšce rozhledny a hlavně o tom, co z ní bude vidět. Mezi dalšími přítomnými byl předseda brněnské oblasti KČT Ing. Havelka a zástupce KČT Mgr. Josef Flíček a poslankyně Parlamentu ČR paní Stránská. Velké pozornosti se těšilo vyprávění syna Vladimíra Menšíka, Petra Menšíka. Nechyběli ani starostové města Ivančice Ing. Roman Sládek a starosta Hlíny Jozef Sliacký. Již na této akci se předseda KTČ vyjádřil, že stavba rozhledny může trvat roky, než se podaří sehnat potřebný obnos peněz.

Smlouva o vybudování rozhledny ze dne 17. 7. 2001, kterou chtěli společně vybudovat město Ivančice, obec Hlína, jako investoři a KČT jako tichý společník, se však stala minulostí. Zdlouhavá jednání zastupitelů města a obce nepřispívala mnohdy k žádoucímu rychlému jednání. Z těchto důvodů požádala obec Hlína město Ivančice o odstoupení ze smlouvy, s tím, že rozhlednu dobuduje sama obec, neboť rozhledna se staví na pozemku, který obec Hlína vlastní.

Klub českých turistů, spolu s představiteli města Ivančice a obce Hlína, uspořádali v letech 2002, 2003 a 2004, vždy v měsíci září, pochod a setkání u budoucí rozhledny, kdy informovali přítomné o vývoji stavby a hlavně o získaných finančních prostředcích. Prvního setkání se zúčastnilo asi 150 příznivců, kteří si mohli za 50 korun zakoupit pohlednici s leteckým snímkem Hlíny, která je současně vstupenkou na budoucí rozhlednu.

Na setkání v roce 2003 již přišlo mnohem méně návštěvníků, přítomnost místních byla mizivá.

Na další setkání v roce 2004, na kterém bylo asi 50 příznivců, sdělil pan Mgr. Flíček z KČT, že příští setkání již určitě bude na rozhledně. S výstavbou se mělo začít na jaře 2005 a otevřena měla být v září 2005.

Postupně vznikla smlouva mezi obcí Hlína a firmou IVYSO, která se pustila do realizace stavby. Nebývale vstřícného postoje se starosta obce Hlíny Miloš Dostalý dočkal od majitele firmy IVYSO pana Josipa Kulaše. Jeho gesto nepotřebuje komentáře: „Žádný splátkový kalendář, žádné termíny, zaplatíte až budete mít!“

Náklady na stavbu rozhledny od roku 2001 vzrostly až na 2 miliony korun. Dne 16. května 2005 se začalo se stavbou betonového nosného podstavce rozhledny. Samotná rozhledna se zatím tvořila ve výrobní hale.

A nastal den „D“ – pro rozhlednu! Je 24. srpna 2006 a na místo, kde má stát Menšíkova rozhledna se sjíždějí lidé z Hlíny i z okolí a netrpělivě vyčkávají na příjezd jeřábů a nákladních plošin s částmi rozhledny. Jeřáby rozhlednu postupně usazují na betonový podstavec. Stavbě rozhledny přihlížejí i starosta Ivančic MUDr. V. Adam a starosta Hlíny Miloš Dostalý. Nechybí tu ani architekt rozhledny Ing. Čuhel. Nakonec přijíždějí i média, Česká televize a novináři deníku Blesk a Právo.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.obec-hlina.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA