Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Holasice

Obec se nachází 12 km jižně od Brna, leží na pravém břehu toku původního ramene řeky Svratky, která ohraničuje území obce k východu. Na západní straně obce probíhá železniční koridor Brno-Břeclav a silnice Brno-Mikulov.

Přirozený terén je značně členitý. Středem původní osady byl vysoký břeh. V současnosti je většina zástavby v prostoru návrší. Žije zde 879 obyvatel na katastrálním území 353,3 ha.

Historie
Nejstarší známá písemná zmínka o Holasicích je z roku 1349. Kronika obce, založená v roce 1772 vypovídá o zajímavé a bohaté historii. Dominantou obce od jejích počátků býval svobodný dvůr, možná ještě s charakterem obranné výspy, čemuž odpovídají tzv. lochy, poměrně rozsáhlé, dnes již zavalené podzemní úkryty lidí, vybudované zřejmě v pol. 13. stol., resp. v době tatarských nájezdů na toto území. Sloužily místním obyvatelům za úkryty i za války Švédů, Napoleona a v dochovaných částech i ve zdejších frontových bojích za II. světové války.

Alej k rajhradskému klášteru
Alej byla nově vysázena v květnu roku 1992 v místě, kudy vedla původní cesta přes lávku k rajhradskému klášteru, která byla kolem roku 1963 bezohledně zlikvidována, cesta rozorána a staré stromořadí vytrháno.

Přírodní tůň Ludmila - (významný krajinný prvek)
Historicky byla tato plocha součástí silně podmáčené až zamokřené rozsáhlé plochy nivy, kde ve 30. letech bývaly drobné rybníčky. Později byl okolní terén (orná půda) zvýšen navážkou a v místě bývalého rybníčku existovala dále velká mělká tůň. V důsledku přirozeného zazemňování a zarůstání spontánním náletem dřevin zbylo pouhé torzo původní tůně.

Byl zpracován projekt na její obnovu a provedena úprava terénu. V současné době lze v této lokalitě předpokládat výskyt těchto druhů obojživelníků: čolka obecného, rosničku zelenou, blatnici skvrnitou (kriticky ohrožená), ropuchu obecnou, ropuchu zelenou, skokana štíhlého, skokana skřehotavého. Uvažuje se o repatriaci silně ohroženého čolka obecného či kriticky ohroženého čolka velkého. Taktéž se očekává zahnízdění některých druhů mokrořadních ptáků - slípka zelenonohá, moudivláček lužní, rákosník obecný nebo strnad rákosní.

Cyklotrasy v okolí
Okolní krajina se svým převážně rovinným průběhem je cyklisty velmi vyhledávaná. V blízkosti obce prochází nově zbudovaná cyklistická "dálnice" Brno - Vídeň. Je možné se na ni napojit v Rajhradicích či jižněji mezi Vojkovicemi a Židlochovicemi (kde se trasa vrací k toku Svratky.)

Další významnou cyklostezkou je spojnice Ivančice - Znojmo, na kterou je možné se napojit v Dolních Kounicích. Obě tyto stezky jsou propojeny s Moravskými vinařskými stezkami (tj. značené cyklotrasy a okruhy).

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.holasice.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA