Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Křižínkov

Křižínkov se nachází na mírně zvlněném terénu severní expozice. Charakter sídla je venkovský s funkcí převážně zemědělsko-obytnou. Náves obce je situována pod silnicí směrem na Tišnov. Náves je tvaru nepravidelného a lemována byla selskými usedlostmi.

Několik původních objektů bylo asanováno a vystavěna prodejna. Téměř všechny bývalé selské usedlosti prošly stavebními úpravami. Pozůstatek poměrně zachovalé selské zástavby lze najít před kapličkou. Při silnici ke Křoví byla vystavěna domkářská stavení. Nejnovější výstavba – tj. ve směru od kapličky na Katov a při účelové cestě na Pánov je poplatná době vzniku ve snaze napodobit městský styl zástavby tzv. „vilové domy“.

Na 50% zemědělské půdy hospodaří firma Agroskalka Kuřimské Jestřabí, na části ZD Křoví a soukromě hospodařící zemědělci na zbytku. Lesy jsou v drobné držbě většinou obyvatel bydlících v obci.

Historie
Základ názvu je odvozen od Křižan, přejatém Křišťan z lat. Christian. Dlouhé slabice došlo na západní Moravě k přehlásce, odtud Křižínkov.

Křižínkov dal v XIV. století jméno rytířům z Křižíkova, kteří statků svých neměli zde, nýbrž něco jižněji. R. 1309 patřil bratřím Vojslavovi a Martinovi z Křižíkova. „de Crysanelis“. Koncem století XIV. patřil klášteru Žďárskému, který jej i s rychtou a dvorem zastavil r. 1416 Jimramovi z Pernštejna. Roku 1504 koupil klášter Žďárský od Václava Hadburak z Bobešovic Křižínkov zpět a podržel jej až po válku 30letou. Po třicetileté válce patřil Křižínkov k panství Novoměstskému a od r. 1663 farnímu kostelu ve Víškově. R 1687 koupil jej rytíř Martin Proskovec z Freienfelsa, načež dědicové jeho jej roku 1722 prodali k panství Náměstskému, hrabatům z Werdenberka. Matka jednoho z nich prodala jej r. 1738 hraběti Bohumírovi z Waldorfa. Jeho dědicové ho roku 1746 prodali královskému městu Brnu.

1850 – 1867: osada obce Svatoslav
od 1. 7. 1980: část obceVelká Bíteš
od 1. 1. 1992: samostatná obec

Současnost obce
Aktivně v obci pracuje Sbor dobrovolných hasičů, který kromě svého poslání organizuje v obci řadu společenských akcí jako jsou oslavy ostatků, oslava Silvestra s vítáním Nového roku, slavení poutě na sv. Annu, pořádají kulturně poznávací zájezdy pro občany apod.  Neméně aktivní jsou myslivci  se svojí poslední lečí a plesem. Rovněž myslivecké sdružení pořádá poznávací zájezdy. Vedení obce navštěvuje spoluobčany u příležitosti jejich významných výročí s gratulací. Sportovní klub v obci není, o tuto činnost se opět starají hasiči. Jde o fotbalová a hokejová klání a pro své nástupce pořádají sportovní hry – mladý hasič.

Památka
V obci se nachází jedna nemovitá kulturní památka – kaple sv. Anny.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.nasemorava.cz/prezentace/1034kriz/1034kriz.htm, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA