Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Kuřim

Současná Kuřim se nalézá v kotlině ohraničené Kuřimskou horou, Cimperkem (název Zborov je názvem novodobým a pochází od návrhu italského legionáře Kučírka), Zlobicí a Babím lomem. Tuto kotlinu můžeme nazývat kotlinou kuřimskou. Historickou část Kuřimi uzavíraly Kuřimská hora, Zborov, Záruba, Horka a Kolíbka.

Historie
O tom, kdy a jakým způsobem byla Kuřim založena, nemáme žádné písemné zprávy. První písemnou zmínku o Kuřimi nalézáme v listině vydané českým králem a markrabětem moravským Přemyslem Otakarem I., kde doslova dal napsat, že tato osada jest ode dávných dob povinna platit desátky kostelu sv. Petra a Pavla.

Listina byla vydána v roce 1226 k založení kuřimského kostela. Z toho můžeme soudit, že Kuřim vznikla dávno před uvedeným datem, pravděpodobně již ve 12. století, to jest v údobí kolonizace země Přemyslovci. Kuřim byla pravděpodobně založena z příkazu tehdejšího brněnského údělného knížete lokátorem, který mohl být členem knížecí družiny.

Osada byla založena právem německým (zákupním, emfyteutickým) v podhradí již postavené tvrze. Lokátor pak podle smlouvy obdržel právo nižšího soudnictví a poplatky z něho plynoucí. Rozdělil území nové osady na lány, které pak přidělil jednotlivým osadníkům, sám podle tehdejších zvyklostí obdržel jeden nebo dva lány, stal se rychtářem a po dobu své funkce neměl k vrchnosti žádných robotních povinností.

Nejstarší písemná zmínka o existenci obce Kuřim je v zakládací listině k vybudování kostela sv. Maří Magdaleny podle pokynu českého krále Přemysla Otakara I.

Současnost
Dnešní Kuřim je s 9 546 obyvateli největším průmyslovým centrem okresu Bmo-venkov a spádovým městem kuřimského regionu. Na své si zde přijdou i milovníci přírody, přírodní rezervace se zvláště chráněnými druhy rostlin obklopují město ze všech stran.

Turistické tipy


Plavecký areál
s krytými bazény a otevřeným 50m koupalištěm s tobogánem. Součástí areálu je zahradní restaurace, dvě hřiště plážového volejbalu a dětské hřiště. Vlastní objekt kryté plovárny je jedinečný svou moderní architekturou. Návštěvníkům jsou zde k dispozici i masáže a solárium.

Rozhledna na Babím lomě
Babí lom (562 m n. m.) 3 km východně od Kuřimi je zalesněný masív, jehož nádherný skalnatý hřbet tvoří strmě vystupující vrstvy načervenalých křemičitých slepenců. V letech 1959 až 1961 zde byla postavena nová rozhledna, která je dodnes stále přístupná. V objektu rozhledny je i úkryt před nepohodou. Při dobré viditelnosti je odtud možné shlédnout až třetinu jižní Moravy a část Rakouska. Kdo má mimořádné štěstí, může zahlédnout i 200 km vzdálené vrcholky Alp. Celý masív je chráněným přírodním výtvorem.

Golfové hřiště
Vyznavačům golfu jistě přijde vhod vznikající golfové hřiště při silnici do Jinačovic, které již je v částečném provozu.

Kuřim je atraktivní i svou polohou, snadno dostupné jsou turisticky zajímavé oblasti Moravského krasu s řadou nádherných krápníkových jeskyní, zámky v Lysicích a Rájci Jestřebí, hrad Pernštejn, město Brno, Brněnská přehrada s hradem Veveří, poutní kostel a klášter ve Vranově a oddychové oblasti Českomoravské vysočiny. Kuřim má s uvedenými místy dobré vlakové nebo autobusové spojení. Je i výhodným východištěm cyklistických výletů.

Kulturní památky

Vodní kaple sv. Jana

Zámek

Socha sv. Floriána

Kostel

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.kurim.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA