Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Lesní Hluboké

Původní název obce Hluboké pocházel pravděpodobně z polohy obce „hluboko v lesích“. První písemná zmínka se údajně datuje k r. 1395, když král Václav IV. potvrdil veškerá privilegia klášterní Rajhradskému klášteru – mezi zbožím se uvádí i obec Hluboké. Dle jiných znalců se datuje vznik obce k r. 1095. V 50. létech byla obec Hluboké přejmenována na Lesní Hluboké.

V katastru obce stojí známých „Devět křížů“, ke kterým se váže pověst  „O devíti křížích“  z r. 1540 o vyvraždění svatby, jež zosnoval s pomocníkem nešťastný milenec dívky z obce Hluboké, která se z popudu svých rodičů v onen den provdávala za jiného muže.

Obec Lesní Hluboké s katastr. výměrou 497 ha leží 25 km severozápadně od Brna u dálniční křižovatky „Devět křížů“ ve směru dálnice Brno-Praha. Obec leží obklopena lesy v nadmořské výšce okolo 503 m. Katastrální hranice splývají s potoky obtékajícími obec, z nichž nejznámější jsou Stříbrnický potok na jihovýchodní straně a Bílý potok na severní a východní straně. Oba potoky jsou také součástí chráněného přírodního parku „Bílý potok“, jehož  hranice zasahují na severní a východní straně až k rodinným domkům obce.

Historie
Historie obce je spjata především s působením  Rajhradského kláštera. V roce 1770 byl v obci zbudován barokní zámek s parkem jako lovecký zámek, sídlo opatů rajhradských, v r. 1776 vyrostla naproti zámku kaple sv. Anny s nástěnnými obrazy, na oltáři se soškou sv. Anny, pravděpodobně ze 14. století. Dle historických pramenů se  údajně v r. 1621 uchýlil nakrátko do obce i J. A. Komenský.

Lidé se tehdy živili především zemědělstvím, dále jako zedníci, tesaři, kovodělníci, živnostníci a lesní dělníci. V okolí obce se těžil kdysi kámen, železo a stříbro, které se zde ještě objevuje v nepatrném množství v leštěnci olověném – odtud i název této oblasti „Stříbrnice“ a „Stříbrnický potok“. Zůstaly zde pak štoly - chodby ve skalním masivu, které sloužily za druhé světové války k úkrytu partyzánské skupiny působící v této oblasti.

Současnost
Obec se začátkem 90. let osamostatnila, za dobu tohoto samostatného působení byla mj. v obci vybudována základní technická infrastruktura – rozvod zemního plynu a vodovod, z dřívější doby zůstala dešťová kanalizace.

V obci je obchod se smíšeným zbožím, pohostinství a kulturní sál, cca 500m od obce  stojí nově vybudovaný hotel Annahof Devět křížů, původně známý jako motel Devět křížů. K základní vybavenosti obce patří i budova obecního úřadu s hasičskou zbrojnicí a obecní knihovna.

Obec má dobré spojení jak do Brna, tak i do Velké Bíteše, kam v současné době dojíždí většina lidí za prací. V obou městech  také děti navštěvují školy,  občanům je zde k dispozici lékařské a nemocniční ošetření. Někteří z občanů pracují v nedalekém zemědělském družstvu, které obhospodařuje většinu polních ploch v obci. V samotné obci je i několik drobných podnikatelů.

Pro děti i dospělé je zde k dispozici fotbalové hřiště, dětské hřiště, tenisový kurt, koupaliště s čističkou vody, pro všechny návštěvníky obce a okolí i řada atraktivních turistických tras a výletních míst, z nichž nejznámější je osada Šmelcovna.

Vzhledem k atraktivitě prostředí, technické vybavenosti a poloze obce zde probíhá výstavba řady nových rodinných domků a jsou hledány nové možnosti pro rozšíření a rozvoj obce tak, aby i zde občané pocítili komfort města při zachování kvalitního životního prostředí a krás krajiny.

Památky obce Lesní Hluboké
Dle vyjádření památkového ústavu v Brně jsou v obci Lesní Hluboké památkově chráněny dále uvedené objekty:
- zámek z roku 1770
- kaple sv. Anny z roku 1776
- 9 křížů u státní silnice
- kříž z roku 1887

Významný krajinný prvek:
Stará lípa u zámečku (stáří asi 400 let)

Blízké okolí:
- Motel 9 křížů
- Šmelcovna
- Přírodní park Údolí Bílého potoka

Historické jádro obce je klasifikováno jako území archeologického zájmu II. kategorie, hlubocký katastr patří do území archeologického zájmu IV. kategorie.

Sportovní vyžití v obci
Pro děti i dospělé je zde k dispozici fotbalové hřiště, dětské hřiště, tenisový kurt, vodní nádrž (nově opravená s čističkou), pro všechny návštěvníky obce a okolí i řada atraktivních turistických tras a výletních míst, z nichž nejznámější je osada Šmelcovna.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://mesta.obce.cz/scripts/vismo/_obce/index.asp?u=8019, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2019

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA