Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Ostrovačice

Historie
Nejstarší zmínka o Ostrovačicích pochází z 26. listopadu 1048. V listině z tohoto dne daruje kníže Břetislav I. majetek nově založenému klášteru břevnovských benediktinů v Rajhradě. K tomuto majetku náleží i Domašovský statek, jehož byly Ostrovačice v té době součástí. Proto Ostrovačice začaly být od té doby nazývány vsí klášterskou. Tato darovací listina je psána minuskulou na silném pergamenovém papíru o rozměrech 345x295 mm a je na ní žlutou nití přivěšena pečeť z tmavohnědého vosku. Typ písma i ostatní odlišnosti však dokazují, že listina je padělkem a byla vyhotovena pravděpodobně až ve 13. století.

Druhá, tentokrát již autentická, písemná zmínka pochází z 6. listopadu 1255 a píše se v ní faře v Ostrovačicích. Král Václav v této listině řeší spor břevnovského opata Martina s olomouckým biskupem Brunem o patronát a obsazování fary. Pře byla rozhodnuta ve prospěch opata, protože právo klášterní trvá prý od nepaměti.

V roce 1395 potvrzuje král Václav IV. všechny klášterní privilegia a mezi nimi jako klášterní majetek uvádí také Ostrovačice.

Podle Rajhradského urbáře z roku 1405, který byl sepsán za břevnovského opata Diviše II., byl v Ostrovačicích dvůr se dvěma poplužími ve vlastní správě, který náležel klášteru. Tzv. pozemkové činže platilo 15 poddanských lánů a 2 lány, které činže neplatily, měly povinnost pohostit opata s družinou, kdykoli sem zavítal. Zdejší fara byla obsazována benediktiny hlavně z Broumova a z Rajhradu.

Kolem roku 1390 příslušel menší majetek Maroldu z Ostrovačic, v roce 1420 měl ve vsi majetkový podíl také velmož Jošt Hecht z Rosic.

Roku 1436 stvrzuje král Zikmund, společně s jinými klášterními výsadami, také darovací listinu Břetislava I. z roku 1048.

Přírodní park Podkomorské lesy
Přírodní park Podkomorské lesy leží částečně na území okresu Brno – venkov (obce Ostrovačice, Jinačovice, Moravské Knínice a Rozdrojovice) a částečně na území města Brna. Park je tvořen rozsáhlou náhorní plošinou s průměrnou nadmořskou výškou 450 m n. m., 95 % rozlohy parku pokrývají lesy. Na území parku se nachází i značná část Brněnské přehrady s hradem Veveří. Park je protkán hustou sítí lesních potoků a potůčků, nachází se zde i řada studánek (nejznámější je Helenčina a Ríšova studánka) a pramenů s kvalitní pitnou vodou.

Přírodní park nabízí své půvaby v každé roční době. Hustá síť silniček, cest a pěšin přímo vybízí k procházkám, cyklistickým výletům a v zimně i túrám na běžkách.

Přírodní park Podkomorské lesy je jednou z nejnavštěvovanějších a nejdůležitějších turistických oblastí v okolí města Brna.

Památník Pohádky máje - (náměstí Viléma Mrštíka 54)
Památník je otevřený od 1. května do 28. září každou sobotu a neděli a ve státní svátkyod 14 do 16 hod.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.ostrovacice.eu/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA