Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Prace u Brna

Poloha obce
Asi 10 km jihovýchodně od města Brna se vypíná protáhlý hřbet, oddělující území kolem Litavy od roviny jižně olomoucké silnice. Vytvořil se v třetihorách, v paleogenu, jako dno tehdejšího moře, jehož hloubka byla asi 500 m. Nejvyšším bodem je Pracký kopec s nadmořskou výškou 324 m. Ten je z jihu strmý a těžko schůdný. Pozvolněji se sklání směrem k východu a nad údolí Zlatého potoka. Severní svah je prudší a svažuje se do údolí, ve kterém se v nadmořské výšce 250 m rozkládá vesnice Prace.

Krajinný ráz, obyvatelstvo
V současné době má krajina katastrálního území Prace typický agrární charakter s velkými scelenými plochami orné půdy. Významnými krajinnými prvky jsou v prateckém katastru lesíky, větrolamy, rybník, Pratecký potok a údolní niva kolem potoka.

Prace se rozvíjela jako převážně zemědělská obec. Největší rozvoj nastal v 19. století, kdy se počet obyvatel a domů zvětšil skoro třikrát. Od roku 1930 má počet obyvatel trvale klesající tendenci. Poslední roky byl však zaznamenám mírný vzestup. V současné době žije v naší obci 840 obyvatel.

Archeologické nálezy
Katastrální území Prace se nachází v oblasti s velmi intenzivním pravěkým až vrcholně středověkým osídlením. Poznatky o tomto osídlení jsou však skromné. Z území známe dnes paleolitické osídlení, které vyhledávalo vyvýšené plochy, dále doklady o osídlení z období eneolitu, starší a střední doby bronzové a období malohradištní.

Z archeologických nálezů je to především štípaná industrie datovaná do období paleolitu, kostrové naleziště kultury unětické, dále nález pozůstatků sídliště a keramiky kultury mladohradištní a středověké osídlení vrcholného středověku. Celé území katastru Prace je považováno tedy za území archeologického zájmu.

Historie obce Prace
Přesné údaje o založení obce nejsou známy. Ve Volného Topografii je psáno, že osada Prace vznikla na úpatí nevysokého návrší v 11. nebo 12. století. Název vesnice je pravděpodobně odvozen od slova "prát", protože tu byla původně salaš, kde se stříhaly ovce, předla a prala se tu vlna. Tento název se postupně vyvíjel od původního PRACZ přes PRACZEM, PRACZIN, PRATCE, PRACA až k dnešnímu PRACE.

Roku 1362 koupila část osady kapitula sv. Petra a Pavla v Brně, zbývající část pak v roce 1386. Od toho roku patřila celá osada o 12 chalupách ke statku sv. Petra.

Prace velmi utrpěla během třicetileté války, kdy z 25 rodin zůstal pouze jeden člověk. V roce 1653 začalo nové osidlování obce. Toto osidlování přerušil vpád Tatarů na Moravu v roce 1663. Vojska zničila vše vybudované až na kostel a jedinou chalupu. Dne 2. 12. 1805 byla obec Prace střediskem Bitvy tří císařů.

Jak vyhlížela dědina po bitvě, o tom svědčí tento zápis:
"Polední slunce spatřilo vesnici zkrvavenou, rozstřílenou, plnou vojska živého i mrtvého. Z padesáti domů byly jen tři zachovány."

Roku 1866 táhlo naší vesnicí dvakrát pruské vojsko. Prace vytrpěla své též během 1. sv. války 1914 - 1918, při níž zemřelo 27 občanů. Jejich jména na věčnou paměť jsou vryta do pomníku padlých, který postavili občané v roce 1921.

V roce 1951 dne 30. ledna zažila naše obec tragickou událost. Chlapci nalezli dvě protipěchotní miny. Krátce poté došlo k výbuchu jedné z nich v přítomnosti chlapců. Ode dne výbuchu do tří dnů zemřelo 7 malých kamarádů. Na jejich památku byl postaven v témže roce pomník.

K pietní vzpomínce 50. výročí tragické události byl zhotoven památný kámen z pískovce z oblasti prateckého regionu, na kterém je replika smrtící miny ve skutečné velikosti, křížek a tabulka s nápisem.

Socha sv. Jana Nepomuckého
Socha sv. Jana Nepomuckého, která se nachází ve středu obce na návsi, je typickým obrazem české krajiny a jejich sídel. Atmosféra mnoha míst v naší zemi je tvořena zákoutím se sochou tohot českého světce. V Praci se nachází podoba sochy poplatná pojetí 19. století a odráží se na ní donátorské úsilí a zbožnost lidu tohoto období.

Socha samotná má statičtější podobu, avšak vychází z klasického zobrazování sv. Jana v postoji a gestu s atributem kříže a s pěti hvězdami ve svatozáři. Korpus světce je ulit z litiny a stojí na vápencovém podstavci. Pomník je pak ohraničen laťkovým plůtkem, jenž dotváří kolorit venkova. Socha byla pořízena roku 1885 nákladem Barbory Novotné.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.praceubrna.wz.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2019

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA