Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Prštice

Obec jihozápadně od Brna je poprvé připomínána roku 1289, kdy se v historických listinách objevuje jméno vladyky Nižaty z Prštic. Archeologické nálezy však dokazují, že souvislé osídlení oblasti bylo mnohem staršího data - bylo zde odkryto neolitické sídliště z období kultury lidu malované keramiky a na Horce za školou stávalo dle pověsti pohanské hradisko, obklopené bažinami.

Severozápadně od Prštic bývala ve 14. a 15. století ves Modřičky, která zpustla během husitských válek. Ve stejné době zpustla i tvrz, pocházející nejspíš ze 14. století. Posléze byla opět obnovena a za Thurnů v letech 1590 - 1642 přestavěna na renesanční zámek s přízemními nádvorními arkádami, který je dodnes stavební dominantou Prštic. Noví majitelé, Dietrichštejnové, nechali zámek kolem roku 1750 barokně upravit podle návrhu Ch. A. Oedtla. V té době zámek obklopoval park a četná hospodářská stavení včetně cihelny a pivovaru. Kromě obilovin a řepy se v okolí Prštic pěstoval chřest, vinná réva a ovoce. Poblíž se rovněž rozkládá přírodní park Bobrava.

V Pršticích se odehrává děj knihy Viktora Kamila Jeřábka (1859 - 1946) Počestná obec Valčice. Autor zde jako učitel v letech 1887 - 1906 čerpal náměty i k dalším pracím; jeho působení připomíná pamětní deska na zdejší škole.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.prstice.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA