Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Senorady

Obec Senorady leží v západní části Jihomoranského kraje v České republice, která je součástí Evropské Unie.

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1351. V obci byly také nalezeny zbytky pravěkého hradiště, antické mince a měděné nástroje.

V obci Senorady žije přibližně 400 obyvatel, kteří se v minulosti živili převážně zemědělstvím a nyní většina lidí za prací dojíždí do blízkých měst.

Senorady leží v turistické oblasti mezi dvěma řekami Jihlavou a Oslavou. V okolí je mnoho zřícenin hradů - Levnov, Šance, Kraví Hora, Templštýn. Tyto hrady a mnoho dalších míst v okolí je opředeno mnoha pověstmi.

Mezi významné senoradské občany patřil Ctibor Zarubský z Hofeřic (16.stol) nejvyšší správce maršálství Krumlovského, František Lemberk učitel a bojovník proti fašismu a Josef Matoušek učitel a spisovatel.

Historie
Mocné hradisko nade vsí dosvědčuje, že Senohrady byly samostatným střediskem většího statku. Hrad zdejší bezpochyby dřevěný v šeré dávnosti ztroskotán neb spálen byl, pak byly Senohrady v držení různých rodů, až konečně r. 1353 přivtěleny byly ku hradu Templštejnu a stejné osudy sdílely s jinými osadami tomuto hradu náležícími.

Ze starších zpráv o Senohradech vyjímáme:
R. 1347 pan Vrchoslav z Petrovic prodal ves Petrovice (u Krumlova) Matěji z Náchoda za 400 kop a přenesl věno své choti Bolky 130 kop na Senohrady, což r. 1351 v knihách vtěleno bylo na 8 1/2 lánu. Týž pan Vrchoslav postoupil r. 1350 jakési pani Markétě v Senohradech menší dvůr místo věna 55 kop a slíbil, kdyby se na dvoře nedostávalo, věno jinde poukázati. V těch letech vyskytuje se na listinách Smil ze Senohrad, jehož žena se jmenovala Anka a syn Hartman. Drželi statky v Klíčovicích (zaniklé osadě u Jevišovic) a v Únanově.

Jiné zboží Senohradské měl Jindřich z VaIrtenberka neb z Goldenberka, který r. 1354 svého bratra Beneše vzal za spolumajitele statků: Drnholce, Nového Sídla, Přerob, Gutenfeldu, Hroznatic, Nové Vsi, Purkmanic a Senohrad, 2 leta potom spojil se na jmenované zboží Beneš (z Kolberka = Goldeberka) s Jindřichem z Drnholce, jenž své manželce na Novém Sídle a v Senohradech 660 kop věna pojistil.

Avšak již r. 1358 Jinřich z Drbholce prodal Ješkovi řečenému Ptáčkovi z Pirkštejna jeho matce Jutce a sestře Elišce ves "Senohrad". Ješek z Pirkštejna ihned vyznal, že pokud bude v držení Senohrad, klášteru oslavanskému nebude překážeti v jeho desátkách. (Klášter Oslavanský desátek v Senohradech obdržel bezpochyby zároveň s patronátem farním v Mohelně r. 1234., r. 1418 odloučen byl desátek ten od fary v Mohelně a přidělen klášteru). R. 1398 markrabí Jošt přivolil, aby Jindřich a jeho synové se spolčili se sirotkem Ptáčka z Pirkštejna na zboží v Senohradech.

R. 1412 stala se smlouva mezi urozeným Hanušem z Lipého odj. z Templštejna (hrad Templštejn patřil Hyncovi z Lipého od r. 1379) a Janem Ptáčkem z Pirkštejna ve při o hrad Rataje (na Sázavě v Čechách) týkající se též Senohrad:
"Také má řečený Ptáček za škody a náklady, ježto pan Hanuš, bráně páně Ptáčkova zboží, vzal, ves svou Senohrady dáti s tím se vším, což k té vsi přísluší, sstoupiti, mocna učiniti, v dsky vložiti, zprávu listem učiniti podle obyčeje a práva země Moravské. A ten plat, jakož na Senohradech, ježto jej mniši nebo kněží zapsán mají, totižto 8 kop platu a páně Ptáčků list ti mniši neb kněží na to mají, tak vypovídáme, aby Hanuš ten velký list do veliké noci, jakož nyní přijíti má, panu Ptáčkovi vyvadil bez jeho škody a těm jistým kněžím svou jistotu ujistil, aby jim ten plat před se šel."

Pan Ptáček úmluvy nedržel, teprve po 3 letech prodal ves Senohrady s tvrzí, dvorem, mlýny a vším příslušenstvím Hanušovi z Lipého jinak z Temlplštejna.

Se zbožím Templštejským připadly Senohrady ve stol XVI. ke statku Krumlovskému. R. 1568 vložil p. Pertolt z Lipého manželce své Zuzaně Černohorské z Boskovic věnně právo na město Ivančice, na předměsti téhož města, na dvůr a ves Hrubšice, na dvůr a ves Biskupice (Biskoupky) a na ves Čučice, na ves Sudice, na ves Senohrady a na ves Kytkovice. R. 1591 užíval zdejšího dvora Ctibor Zárubský Kepina z Hofeřic, regent a najevšší správce maršálství Krumlovského.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.senorady.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA