Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Syrovice

Z historie
Historie obce sahá podle archeologických nálezů hluboko do pravěku. První písemná zmínka je z roku 1294. Obec mívala trojí vrchnost: díl dolnokounický, sokolnický (sv. Anenský) a hájanský (Starobrněnský). Jednotlivé části měly svého rychtáře, purkmistra a pečetě. Když bylo poddanství zrušeno, spojily se všechny tři díly v jednu katastrální a politickou obec.

Syrovice jsou rodiště rytířského rodu Sekorů ze Seknberka. Tomáš Jan dosáhl v roce 1733 českého šlechtictví a v roce 1734 dne 14. dubna byl přijat do rytířského stavu v českých zemích. Velmi pěkná kulturní památka v Syrovicích je farní kostel svatého Augistina, který stojí na kopci a je významnou dominantou celé obce.Kostel byl postaven v roce 1775 Marií Cecílii ze Sekenberka, je renesančního slohu a má podobu kříže. Do současné podoby byl rozšířen v roce 1862. Před kostelem stojící kříž je z roku 1770 a socha Jana Nepomuckého u kostela je z roku 1771.

Současnost
V obci v současnosti jsou tři obchody se smíšeným zbožím s běžným sortimentem, restaurace, pošta a autobusové spojení do Brna, Ivančic a Židlochovic. Vzdělání a výchovu poskytuje základní škola 1. - 5. ročník a mateřská škola. Do těchto škol chodí i děti z okolních obcí Sobotovic a Ledců. Spolková činnost má v obci dlouholetou tradici v Moravské hasičské jednotě, Mysliveckém svazu, Svaz vinařů a na své ideály opět navázal Sokol.

Občané Syrovic jezdí za zaměstnáním a do škol vyššího stupně hlavně do Brna. V místě poskytuje pracovní možnosti zemědělské družstvo, školy, obchody, lihovar, firma Hama s.r.o. a rozvíjející se síť podnikatelů.  O zdraví občanů pečují obvodní lékaři zdravotního střediska v Rajhradě a poliklinika v Židlochovicích.

Folklórní slavnosti
 V obci se každoročně koná pouťová slavnost v polovině měsíce července, dále pak Augustinské hody konané poslední neděli v srpnu.

Polohopis
Obec leží 15 km jihozápadním směrem od Brna v rovinatém kraji zemědělské a vinařské oblasti. Bobravská vrchovina, součást Brněnské vrchoviny. Nejvyšší Lipová hora (478 m n. m.). Leží na jih od sníženiny mezi Brnem a Kuřimí. Tvořena vyvřelinami brněnského plutonu. Zbytek tektonicky rozlámané paroviny s epigenetickými údolími Svratky, Bobravy a Jihlavy.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.syrovice.cz/index.htm, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA