Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Tvarožná

Obec Tvarožná leží v úrodné krajině na rozhraní jihomoravské nížiny a začínajících lesů Drahanské vysočiny. Na mapě ji najdete asi 10 km na východ od Brna, na historických komunikacích spojujících dvě významnější města Brno - Ostrava a můžeme u Tvarožné odbočit a navštívit proslulou Rohlenku (postavená na místě původního zájezdního hostince) s komplexními službami pro motoristy včetně ubytovací kapacity. V sousedství Rohlenky poskytuje služby provozovna McDonald's a čerpací stanice pohonných hmot.

Naučná stezka – BITVA TŘÍ CÍSAŘŮ
Významnou turistickou oblastí jižní Moravy je chráněné území slavkovského bojiště, které se rozprostírá na ploše 120 km² mezi městy Brnem a Slavkovem.

Zde se 2. prosince 1805 střetla francouzská Velká armáda pod vedením samotného císaře Napoleona I. A spojenecká armáda pod velením vrchního velitele ruského maršála Kutuzova. U spojené rusko-rakouské armády byli rovněž přítomni ruský car Alexander I. A rakouský císař František I. Průběh bitvy i pohyby vojsk související s touto historickou událostí byly dostatečně popsány v mnoha odborných publikacích.

Naučná stezka slavkovským bojištěm byla vybudována v roce 2003. Obecně prospěšnou společností Mohyla míru-Austerlitz, sdružující obce a města tohoto území. Zavede Vás na pozorovací stanoviště, připomínající významná místa tehdejšího bojiště. Připomene Vám průběh bitvy i tváře vojevůdců. Možná Vás také přinutí k zamyšlení nad utrpením vojáků obou bojujících stran i obyvatel obcí a měst, které nesly tíhu bojových operací. Jestli se splní alespoň část tohoto záměru, pak potvrdila naučná stezka svoje opodstatnění.

Historie
Tvarožná je obec, která se rozkládá nedaleko města Brna, u dálkové komunikace i v nížině u potoka. Dominantou je návrší Santon.

Na jihu na dohled vystupuje v úrodné mírně zvlněné krajině silueta Pálavských kopců a na severu po několika kilometrech začíná zalesněná oblast Moravského krasu.

Pro nejstarší osídlení neměla obec ty správné podmínky. Přesto je asi 2 km od obce na západním svahu u lesa v trati Nová pole jedno z nejbohatších středoevropských nalezišť starší doby kamenné. Okolí Santonu bylo osídleno také v mladší době kamenné. Při stavbě dálnice v roce 1979 byl na 12 km prozkoumán hliník a nálezy moravské malované keramiky.

Zastoupena je i pozdní doba kamenná. O osídlení svědčí nálezy kostrových hrobů ze Santonu a z části Kroukarty.

Starší dobu kamennou dokladují nálezy únětické kultury. Jsou to kostrové hroby a sídlištní objekty.

Ve výčtu nechybí ani nálezy kultury lidu popelnicových polí z mladší a pozdní doby bronzové, nálezy z mladší doby bronzové i z období římského. Z nejbližšího okolí pak pochází nálezy z období stěhování národů. Podrobněji nás o tom informuje historik Ludvík Belcredi v knize 700 let Tvarožné u Brna.

Obec Tvarožná vznikla z původně dvou samostatných osad Tvarožnice a Važanice. Obě vesnice původně odděloval potok. Tvarožnice ležely níže po proudu potoka pod severním úbočím Santonu. Časté záplavy ale po století posunovaly polohu obydlí této osady. Někdy v průběhu 15. století zřejmě došlo ke spojení obou obcí v jednu obec s názvem Tvarožna později pak Tvarožná. Německý název Bosenitz, který se udržel až do roku 1945, je z upraveného názvu Važanic. Tato obec, ležící u dávné dálkové cesty, měla kostel, zasvěcený patronu poutníků sv. Mikuláši. Farář byl ve Važanicích již před rokem 1388, protože k tomuto roku se na Starém Brně připomíná notářské projednávání pozůstalosti místního plebána (faráře) Rocha, jehož nástupcem se stal jistý Václav.

Zajímavá jsou i vysvětlení a možné verze vzniku jména obou osad.

První písemná zmínka je z roku 1288. Ze zápisu se dozvídáme, že: „král Václav II. daroval 30. května 1288 nejvyššímu písaři království českého Velislavovi za jeho věrné služby prostřední lán, náležející k vesnici Velatice, která byla v držení kostela sv. Prokopa na Starém Brně……a dále pak mlýn poblíž řečené obce a též jistý porost…….. až k určeným hranicím, jež byly kdysi u jeho vsi Tvarožnice (Twarszowicz)“.

Zápis a další potvrzení Václavem III. jsou mnohem obsáhlejší.

Obec byla díky své poloze u dálkové komunikace jistě více či méně postižena pohyby vojsk při válkách husitských, válkách česko-uherských a všech následujících až po počátek třicetiletých válek v rámci války české (1618 - 1620).

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.tvarozna.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do OMÁNU

Poznejte s OMÁN - tajemnou zemi pevností, hradů, rozeklaných hor a pouští, Zemi zelených oáz, bílých písečných pláží a vůní Orientu. S českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2018

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2018 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA