Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Unín

Historie
Obec byla založena jako osada pravděpodobně ve 14 stol. přičemž první písemná zmínka se datuje z roku 1341. Postupně se vyvíjela až po dnešní dobu a v současném čase se její činnost řídí zákonem ČNR č. 367/1990 Sb. o obcích a násl. zák. č. 128/2000 Sb. o obcích (obecních zřízeních) ze dne 12. dubna 2000.

Lokalizace
Obec Unín se nachází severozápadně od Brna nedaleko obce Drásov – 6 km a města Tišnov – 10 km, ke kterému po staletí bytostně náleží, avšak je součástí okresu Blansko.

Popis obce
Unín je stará obec a stojí na místě, kde kdysi bývalo tzv. Hradisko, jehož místní název se uchoval podnes a ze kterého byl vytvořen alodní dvůr. Bývalé dvorské pozemky drží majitelé domů č. p. 14 a 23. Nejstarší listinný zápis pochází z roku 1349. Tehdy patřily čtyři lány pánům z nedalekého Trmačova, s jehož osudy zůstává tato ves i nadále spojena. Původní název obce zněl YNYN, který se postupně měnil. V roce 1718 to byl UNIN, v roce 1720 HUNIN a od roku 1924 nese obec název UNÍN.

Popis krajiny
Krajina je zde mírně pahorkatá, sestávající z chudší orné půdy, lesů a většího množství pastvin spásaných dobytkem. Obyvatelé nacházeli obživu převážně v zemědělství, dále zde byli tesaři, zedníci, dřevorubci a jiní. S rozšiřováním výroby přibývali další; a tak se ve 30. století v obci usadili dva obchodníci, dále zde byly dvě hospody, řezník, kovář, před první světovou válkou mlékárna a sýrárna, posléze palírna ovoce, parní pila s deseti zaměstnanci od roku 1992 výroba sítí fa SITTIEC, s. r. o. V obci byla zřízena četnická stanice v roce 1904 a zrušena byla v roce 1955, dále je zde od roku 1960 poštovní úřad.

Památky a zajímavosti

Škola
Již před rokem 1778 vyučoval v obci psaní, čtení a počítání krejčí Jan Koutný z Lomnice, který byl současně kostelníkem. V roce 1779 byla nařízením zemské komise v obci zřízena škola, kterou navštěvovaly ze sousedních obcí Bukovice, Hlubokého, Hájku, Jamného a Rohozce. Tehdy byla škola dvoutřídní a když se začalo jednat o rozšíření o další třídu, počínaje obcí Rohovec se v od roku 1888 postupně všechny obce "odškolily" a vybudovaly si vlastní školy. Poté se i v Uníně postavila vlastní škola č. p. 20, která byla uzavřena v osmdesátých letech minulého století.

Kostel
V obci stojí stavba pozdně barokního kostela, který je zasvěcen sv. Petru a Pavlovi. Kdy byl původní dřevěný kostel založen není známo, ale první písemná zmínka o faře pochází z roku 1371, a tudíž zde dřevěný kostelík již musel stát. Ten byl v roce 1789 zbořen a v roce 1792 již stála na jeho místě mnohem větší stavba zděného kostela. Stálým knězem byl ustanoven Egedius Jahoda v roce 1790, za jehož působení byl stavba dokončena. Původní hřbitov na severním straně kostela byl zrušen k 31. 12. 1899 a od 1. 1. 1900 sloužil k pohřbívání nový hřbitov vzdálený asi 300 m severně od obce.

Kasárny
V roce 1960 byla za obcí v místní lokalitě "Střela" vybudována kasárna pro vojenský útvar raketových vojsk. V obci pak byly postaveny byty pro vojáky z povolání. Veškeré lesy v k. ú. Unín a Hluboké byly předány do využívání MO – vojenským lesům Plumov, které ještě před jejich navrácením jako historického majetku obce je vydrancovali. Vojenský útvar skončil svoji činnost k 31. 12. 1990. Samotný objekt vojenské hlásky byl darován obci darovací smlouvou v roce 2005.

Současnost
Od listopadu roku 1990 spravuje obec po jejím osamostatnění obecní zastupitelstvo při současném počtu 7 členů. V obci byla dokončena plynofikace. Důležitým krokem pro všechny naše občany je obnovení dřívějšího okresu Tišnov v podobě obce III. stupně, kam je po 40 letech zařazena i naše obec. Jde o úlevu pro naše občany, kterým se tak přibližuje samospráva doslova na dosah ruky.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://mesta.obce.cz/web/index.asp?u=17463, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do OMÁNU

Poznejte s OMÁN - tajemnou zemi pevností, hradů, rozeklaných hor a pouští, Zemi zelených oáz, bílých písečných pláží a vůní Orientu. S českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2018

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2018 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA