Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Unkovice

Obec Unkovice naleznete v nížině svratecké sahající od stoku Jihlavky a Svratky k Brnu. Jižně od Vranovic mezi vypnulinou Popickou a výběžky vysočiny Českomoravské se zužuje na 2 km, nad Vranovicemi k Němčícím se rozšiřuje na 7 km, u Židlochovic, Hrušovan a Vojkovic je opět zúžena, načež se prostírá až k Rajhradu.

K západu přechází velmi pozvolna v pahorkatinu Českomoravskou. Pod Židlochovicemi řeka Svratka a její přítok Říčka plynou k jihu nížinou tokem klikatým a pomalým.

Historie

Paměti vesnice Hunkovic / Založení, původní jméno ...
(Napsal Fr. M. Vrána správce školy v Hunkovicích v roce 1881)

Původní jméno vesnice. Chrám Páně.

Jednou v zimě sešli se u rolníka Josefa Pokročila místní pan učitel, představený obce a předseda místní školní rady. Pokročil odebíral noviny, četl rád v knihách a čemu nerozuměl, na to se ptal pana učitele, kterého rád k sobě zval. Pokročil si vážil pana učitele velice. Říkával: Učitel je předním dobrodincem obce. Anebo rozumoval také tak: Řekněte mi, jak si učitele vážíte a já vám povím, jaká jste obec. Představený i předseda místní školní rady sotva se dočkali neděle, aby mohli něco nového a pěkného uslyšeti.

Pokročil: Můj Jeník vypravoval mi dnes takové věci o naší dědině, že jsem se až divil! Já jsem tak stár, a nevěděl jsem o tom. A moje Marie také mi toho napovídala", pravil předseda.

A nejmenovala prý se naše vesnice Hunkovice, povídá pudmistr, tak se mi svěřil můj chlapec.

Učitel: Ano, milý pane přednosto, za dávných časů, asi okolo roku 1300, říkali naší dědině Unišovice a též Unkovice. Od té doby měli jsme u nás samostatnou fáru až do r. 1600.

Přednosta: o tom jsem slýchával od mého dědečka. Patřily prý k nám do kostela: Hrušovany, Žabčice, Přísnotice a Želízko s Koválovem.

Předseda: Želízko a Koválov? Vždyť jsou tam nyní polnosti.

Učitel: Želízko a Koválov jmenovaly se také Horní Hunkovice a zanikly, když zuřila válka třicetiletá (r. 1618).

Pokročil: Můj Jeník vypravoval, že prý okolo r. 1600 Hunkovice malou vsí byly.

Učitel: R. 1600 žilo ve vsi naší pouze 24 rodin. časem se rozmnožily, zvláště, když zanikl Koválov a Želízko.

Předseda: A proč není více fáry u nás?

Učitel: R. 1630 byla vystavěna v Židlochovicích nová fára a náš kostel, (tehdy ovšem jen kostelíček!) byl do Židlochovic přifářen jako kostel komendátní.

Pudmistr: Tedy náš kostelíček je starší než chrám Páně v Židlochovicích?

Učitel: Ano, po fáře je u nás dosud památka.

Pokročil: O tom víme. Je to místo vedle čísla 27.

Učitel: V r. 1820 dne 21. prosince byla učiněna smlouva mezi důstojným panem farářem P. Ambrožem Řehořkou a mezi Matoušem Veselým (pudmistrem), Cyrilem Šafaříkem (rychtářem) a jinými sousedy, dle které v našem komendátním kostele tyto roční služby se konají:
1. Každou 3. neděli dle libosti zpívaná nebo tichá mše sv. Kázání nebo výklad vždy.
2. Na velikonoce, sv. Duch, Narození Páně pak Jitřní a na usvitě též.
3. Na den sv. Marka procesí a mše sv. tichá, též na křížové dny druhý den.
4. Slavnosť Božího těla v neděli po Božím těle. Odpoledne služby boží. (Dle libosti).
5. Na slavnosť nanebevzetí Panny Marie (založení chrámu Páně): Kázání, zpívaná mše sv., odpolední služby boží dle libosti.
6. O hodech v pondělí Rekviem a Kondukt.
7. Na dušičky též.
8. V advent v první a poslední Rorate, mše sv. zpívaná, neb čtená (dle libosti).
9. V čas jarních povodní, kdyžby nebylo možno na pobožnosť do Židlochovic, je p. farář Židlochovský povinen pana kaplana zde živiti a sem dovézti.
10. Nemocné zaopatřovati je povinen p. kaplan. Pan farář dá mu povoz. - Což i p. rektor Vincenc Kučera od. r. 1779 - 1818 vlastním podpisem stvrzuje.

Pudmistr: Vím o tom. Máme to napsáno v obecních listinách. A což je náš chrám Páně malý?
Učitel: Byl. V r. 1767 kníže Karel z Dietrichsteinů (Ditrichštajnů) za pomoci kostelního jmění kostel rozšířil a vystavěti dal.

Předseda: Tehdy sem pochovávaly své mrtvé: Hrušovany, Hunkovice, Žabčice a Přísnotice.

Učitel: Ano. Hrušovany však založily si r. 1764 svůj vlastní hřbitov.

Paměti vesnice Hunkovic / Památnosti, studánka
Ve čtvrtek odpoledne kráčeli naši besedníci, a ještě několik občanů s nimi, na věž. Visely tu tři zvony. Na velkém zvonu četl pan učitel: Teno zvon jest slit od Wáclava Kon, léta Panie 1569 z Welike Biteśse, k swolání slowa Božího do chrámu Panie.

Na zvoně prostředním: Tento zwon jest slit kostelu hunkovského k swolání k slovu Božímu zkrze Ssimona. Wo. Letu Panie 1594.

Na malém (s obrazem sv. Trojice.) Libera nos Domine. A. 1700. A peste, famo bello, et igne (= od moru, hladu, války a ohně.)

Jako starožitnost spatřili v sakristii kalich se stříbrnou kuplí a patenou.

Učitel Vysvětloval nápis, nebo byl německý: Na paměť pánů (1593.) Urbana Marka, Jury Grunara, Šimona Ludla, Tomáše Šepky, Matiáše Dříčky A Pavla Šepky. Dle mého zdání, povídá učitel, byl kalich tento majetkem protestantů, kteří z něho požívali pod obojí.

Když všichni s věže sešli, povída učitel: Vizte náš hřbitov, ten byl v r. 1831 - 32 rozšířen, protože byla tehdy u nás kolera.

Pojďme ke studánce. A všichni brali se směrem k Hrušovanům.

Pudmistr: Musím tu studánku dát opraviť. Zlí lidé berou nám tu cihly

Učitel: A oprava by se vám vyplatila. Takové studánky není daleko široko. A jak zdráva je voda z ní! V čas kolery ukázala se býti voda ze studánky léčivou. Kníže Dietrichstein dal tu zařífit pěknou studni s úhledným vodojemem.

Za také řeči přiblížili se všichni ke studánce. Učitel vyndal koflík, načerpal vody, napil se a dal ostatním. Všichni, co jich tu bylo, nemohli se vody té vynachválit. Přednosta ještě jednou sliboval, že studánku dá opraviti.

Předseda: Hm voda je dobrá, ale víno by nám také neškodil!

Učitel: Jen míti vinohrady! Za dávných časů měli vaši předkové pěkné vinohrady!

Předseda: Tož si je zase založíme.

Tak a podobně bavili se občané se svým učitelem.

Pokročil: Ve jménu svých spoluobčanů děkuji vám, pane učitel, za poučenou a přeji Vám, abyste si brzo získal i ty ostatní.

Učitel: Pokusím se. A kdybyste, sousedé ve starých knihách něco o vesnici naší našli, sdělte to se mnou; dáme si to pak na památku vytisknouti.

Ještě si všichni ruce přátelsky stiskli a pak rozešli se.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.unkovice.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2019

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA