Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Žatčany

O dřívějším osídlení území svědčí nález keltského bojovníka – velmože z 3. století před naším letopočtem. Místo, na kterém obec leží, není asi náhodné, bylo vybráno našimi předky na úrodné půdě v blízkosti velké vodní plochy. Modrá barva a ryby jsou dochovány ve znaku obce.

Za dobu své existence prodělala obec řadu významných událostí. Již před rokem 1247 zde byl vystaven kostel a fara, v roce 1248 sem byl opět výnosem krále Václava přemístěn velký trh lovné zvěře, v roce 1616 celá ves (mimo 28 lidí) vymřela morovou epidemií, v roce 1805 po hrázi kolem rybníka utíkala poražená vojska spojenců při bitvě u Slavkova.

Z chráněných památkových objektů lze vyjmenovat kostel Nejsvětější Trojice s historickým dodnes funkčním hřbitovem, kapli sv. Maří Magdaleny a starý kamenný kříž u kostela. Významným objektem je i bývalý mlýn na hrázi původního rybníka. Ve štítě mlýna je zazděno pět železných dělových koulí ze slavkovské bitvy.

Přírodní zvláštností je významný krajinný prvek – písky, rostlinné společenství vyrostlé na vytěženém plovoucím písku z doby těžby ropy. Do východního okraje katastru obce zasahuje okraj hořkovodního území minerální vody Šaratica.

Historie
Žatčany Podle jména náležejí Žatčany k nejstarším moravským osadám. Jméno lze odvodit od zakladatele rodu Žatce, jehož potomci se nazývali Žatčané. První zmínku o vsi nacházíme v listině biskupa olomouckého Jindřicha Zdika z r. 1131, v níž se vypočítává církevní majetek na Moravě a Žatčany (Satcane) jsou uváděny jako příslušenství kostela brněnského.

O sto let později byla ves již majetkem biskupů olomouckých a měla značný význam. Býval tu totiž trh na lovnou zvěř, který byl přenesen do Měnína, ale v roce 1248 dovolil král Václav I., aby se trh konal opět v biskupské obci Žatčany, jak domu bývalo za starodávna. O významu obce v této době svědčí i okolnost, že tu stával již ve 13. stol. kostel sv. Martina a fara. Ves čítala asi 300 obyvatel, což bylo na onu dobu velmi mnoho.
(z Dějin Žatčan od prof. Hosáka)

Během staletí se mnohokrát měnili vlastníci a nájemci vsi. V r. 1777 postoupilo olomoucké biskupství ves nově zřízenému biskupství brněnskému. Ves bývala obklopena rybníky, obyvatelé se živili rybařením, v zimních měsících košikářstvím a pletením kabel z vrbového proutí a rákosu rostoucího podél rybníků. Na obecní pečeti z poloviny 16. stol. nacházíme nápis S. DIEDIN SSACZAN a obraz dvou ryb křížem přes sebe položených.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.obeczatcany.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2019

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA