Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Dobročkovice

Obec Dobročkovice se rozkládá na rozhraní Slovácka a Hané, v Jihomoravském kraji na Vyškovsku, 10 km východně od Bučovic v nadmořské výšce 292 m, na úpatí Chřibů. Protéká zde řeka Litava. Dominantou obce je kostel Všech svatých a socha Panny Marie Lurdské. Kostel byl postaven ve 14. století v gotickém slohu. Obyvatelé pracují převážně v zemědělství, které je zaměřeno na rostlinnou výrobu a to především obiloviny.

Raritou obce je 650 let stará lípa. Nedaleko obce stojí renesanční zámek Nesovice, na jehož výstavbě se podíleli řemeslníci z Dobročkovic.

Historie
Původní název osady byl Dobroškovice dle osobního jména Dobrošek. Leží v dolině pod kopcem 292 metrů nad mořem. Před třicetiletou válkou v r. 1614 - 1648 bylo v osadě 44 domů. Po válce zůstalo jen 11 osídlených. Roku 1834 zde bylo 92 domů a 458 obyvatel, r. 1880 114 domů a 519 obyvatel, r. 1890 115 domů, 121 rodin a 587 obyvatel národnosti české, římskokatolického náboženství, kromě 4 obyvatel židovského příslušenství.

První zmínka o dědině je z r. 1348. Tohoto roku vystavěl Mikeš ze Zástřizel, pán v Dobročkovicích, zdejší kostel. Roku 1355 jmenují se majetníky osady bratři Lucek a Jan z Dobročkovic. Roku 1545 byl pánem osady a taky na Šardičkách Hynek Pacák z Pačlavic. Roku 1558 to byl Záviš z Vickova., který r. 1569 Dobročkovice, Nesovice a hrad Nové Zámky v závěti přenechal svému bratrovi Přemkovi. Roku 1671 koupil Jan svobodný pán z Dippenthala Dobročkovice, Nesovice, pustou ves Rezku Lhotu se mlýny, dvory a spojil je s Milonicemi.

Osada se tedy stala majetkem pámů z Milonic. Od roku 1780 byla majetkem pánů z Bučovic. Kníže František Josef z Lichtenštejna koupil roku 1780 panství Milonské, k němuž náležely i Dobročkovice a spojil je s panstvím Bučovským. Vlastní škola byla postavena roku 1876 dříve zde byla škola jen exkurendní a učitel z Milonic sem docházel vyučovat. Roku 1895 - 1896 v ní bylo 108 žáků. Stará obecní pečeť má ve znaku radlici v zemi zarytou a kolem nápis "Obec Dobročkovic".

U Dobročkovic byly učiněny velmi vzácné archeologické nálezy starožitné, bronzové a zlaté, mezi nimi zlaté náušnice, uschované v Zemském muzeu brněnském.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.nasemorava.cz/obcedetail.asp?id=196, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2019

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA