Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Hodějice

Historie
Obec Hodějice je zemědělská obec, nacházející se na levém břehu řeky Litavy v průměrné nadmořské výšce 223 m. Z různých archeologických vykopávek je doloženo, že na území katastru obce bylo sídliště pravěkých lidí. V polích za hřbitovem se nachází sídelní jáma. Po otevření pískovny za starou "struhou" byly nalezeny popelnice, několik hrnců a jiné nádoby nebo jejich zlomky. Toto prokázané dávné sídliště bylo na pravém břehu Litavy. Obec vznikla na levém břehu Litavy. Podle různých nálezů a pověstí mohla obec vznikat, nebo alespoň být místo osídleno již v 10. století.

První historickou písemnou zprávu o Hodějicích přináší rok 1455 v zemských deskách města Brna. Václav a Seimon, bratři z Kounic vložili v r. 1544 Hodějice Janu a Václavovi, bratřím z Kounic. Roku 1612 byla v obci založena panská olejárna, později zanikla a r. 1750 opět olejárnu postavil třičtvrtěláník Jan Kučera. V letech 1882 - 1884 byla v obci postavena kaple sv. Bartoleměje. Stavitelem byl Čačka z Lulče.

Z hlediska urbanistického jako celek působí obec z dálkových pohledů jako shluk domů v mírně pahorkovitém terénu. Dominantou obce je kostel sv. Bartoleměje. Obslužnou páteř obce tvoří silnice III. třídy, které se napojují na silnici I. třídy č. 50.  Zástavba se rozprostírá kolem návsi a na náves kolmé ulice. Obytné i hospodářské objekty si dodnes většinou udržely historickou stavební čáru, nepopírají původní typ lidové architektury a zapadají do okolní krajiny.

Katastrálním územím obce je vyznačena cyklistická stezka od Rousínova směrem na Ždánický les. Tato stezka prochází kolem chráněného přírodního parku Návdavky u Němčan o rozloze 1,87 ha, který je na katastru obce Hodějice. Tato lokalita je stepního charakteru a vyskytuje se zde množství vzácných o ohrožených druhů fauny a flóry. Katastrální  území Hodějice zahrnuje částečně i do chráněného území Rašovický zlom - Chobot.

Obec je plně plynofikována, zásobována vodou z obecního vodovodu a s dostatečným zdrojem elektrické energie. Je zajištěn svoz domovního a nebezpečného odpadu. Jihovýchodně nad obcí je umístěn poldr, který byl vybudován v roce1969. V loňském roce byly na poldru provedeny údržbové práce, aby jako záchytná nádrž zachytil padesátiletou vodu, která by jinak zaplavila část obce. V obci je mateřská škola a základní škola.

O zásobování obyvatel se starají čtyři prodejny potravin a smíšeného zboží. Je zde Pohostinství na Sokolovně, Hostinec u Kachlíků a sezónní vinárna na koupališti. V obci jsou tři sportovní aerály: ftobalové hřiště se soc. zařízením a šatnami, Sokolovna s hřištěm a v neposlední řadě areál koupaliště. Je zde aktivní fotbalový oddíl TJ Sokol, Sbor dobrovolných hasičů, Svaz zahrádkářů a chovatelů. Z kulturních akcí jsou každoročně pořádány tradiční ostatky s průvodem masek po dědině, Šibřinky a koncem měsíce srpna Bartolemějské hody.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.politavi.cz/hodejice/index.html, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA