Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Ježkovice

Obec Ježkovice leží 10 km západně od Vyškova. Katastr obce má rozlohu 1166 ha a je jedním z největších na okrese. Našimi sousedy jsou na západě Ruprechtov, na severu Rychtářov a Pařezovice, na východě Drnovice a Vyškov a na jihu Račice a Pístovice. Obec se nachází v nadmořské výšce 400 m, je ze všech světových stran oklopena lesy a dá se říci, že představuje vstupní bránu Drahanské vrchoviny. Na našich stránkách bychom Vám chtěli alespoň krátce přiblížit naši obec, kde Vás seznámíme s naší historií i současností. A pokud Vás přece jen něco na naší obci či jejím okolí zaujme, buďte u nás srdečně vítáni!

Historie
Dějiny obce jsou pevně spojeny s historií račického panství. První zmínka o Ježkovicích pochází z 13. prosince 1375. Litomyšlský biskup Albert ze Šternberka a jeho příbuzný Petr ze Šternberka ve dvou listinách dosvědčují, že budou respektovat výrok soudu, který Albertovi ukládal převést račické panství (hrad a ves Račice, vsi Drnovice, Pístovice, Sokolí, Ježkovice a Nosálovice) na Petra ze Šternberka. O rok později byl převod majetku zaznamenán i do Moravských zemských desk. Roku 1399 prodává Markvart ze Šternberka račické panství i s Ježkovicemi Petrovi Plumlovskému z Kravař. Po smrti Petrova syna Jiřího z Kravař roku 1466 vymírá rod pánů z Kravař po meči a podle cedulí dílčích dochází k rozdělení kravařského majetku mezi Jiříkovy dcery Ludmilu, Kunku, Johanku a Alžbětu. Račické panství získává Kunka z Kravař, po které majetek včetně Ježkovic přechází na jejího manžela Václava z Boskovic. Roku 1510 odkázala račické panství Ladislavovi z Boskovic a jeho synu Kryštofovi.

Boskovicům patřilo panství až do roku 1568, kdy je Zuzana Černohorská z Boskovic postoupila Hanuši Haugvicovi z Biskupic. Posléze Hanuš a Jáchym, bratři Haugvicové z Biskupic, prodali roku 1596 panství račické za 29 000 zl. moravských Bernartovi Petřvaldskému z Petřvaldu. Hanuši Petřvaldskému z Petřvaldu bylo panství konfiskováno, oceněno na 120 000 zl. mor. a prodáno roku 1623 za 80 000 zl. mor. Karlu Willingerovi ze Schönenperku. Dále drželi panství v letech 1630 - 1670 slezský komorní rada Horacius Forno a jeho syn Karel František Forno, v letech 1670 - 1801 byl s menšími přestávkami majitelem panství hraběcí rod Braidů.

Obec byla po celou dobu spjata s račickým panstvím, a to až do roku 1926, kdy byly při pozemkové reformě z panství vyčleněny dvory v Ježkovicích a v Podomí. V roce 1517 bylo v Ježkovicích obydleno pouhých šest usedlostí. Po třicetileté válce bylo v obci šest usedlostí s 8 až 23 měřicemi polí a jeden domek bez polí starých osedlých, nově osedlých pak jedna usedlost a dva domky bez polí. Původně pusté byly čtyři usedlosti a sedm domků bez polí, k nim pak později přibylo ještě devět nově opuštěných usedlostí. Roku 1718 bylo Ježkovicích celkem 24 usedlostí. Roku 1750 žilo v obci 28 čtvrtláníků a dva chalupníci. V roce 1869 tvořilo obec 85 domů, ve kterých bydlelo 638 obyvatel, v roce 1930 se počet domů zvýšil na 128, ale počet obyvatel klesl na 623.

Ve volbách v roce 1929 přesvědčivě zvítězili komunisté, o šest let později získala největší přízeň voličů Republikánská strana zemědělského a malorolnického lidu (pokračovatelka Agrární strany) před komunisty a národními socialisty, kteří obdrželi stejný počet hlasů. V 19. století se v obci prudce rozvíjí soukenická výroba a to jak domácí, tak tovární (dvě malé továrny s 20 stavy). Později byla zahájena i výroba perleťových knoflíků. V roce 1933 bylo v obci založeno lesní družstvo, které od račického velkostatku odkoupilo 10ha lesa (pila byla v provozu do roku 1948).

V Ježkovicích působila celá řada spolků: čtenářský spolek Svornost byl založen již roku 1885, o dva roky později vznikl Sbor dobrovolných hasičů, místní odbor Národní jednoty vyvíjel činnost od roku 1908 a Sokol od roku 1921. Téhož roku byla založena i Dělnická tělocvičná jednota, od roku 1923 přejmenovaná na Federovaná tělocvičná jednota (úzce propojená s komunistickou stranou), spolek Domovina působil od roku 1924. V roce 1939 byla postavena kaple. Škola byla postavena roku 1854, do té doby navštěvovaly ježkovické děti školu v Račicích. Mateřská škola byla založena v roce 1953

Zajímavosti
Jedná se o drobné sakrální památky evidované v Ústředním seznamu kulturních památek. Na katastru Ježkovic se nachází celkem 7 takových objektů, údaje o nich byly zpracovány v projektu "Sakrální stavby v mikroregionu Drahanská vrchovina". Zadavatelem projektu byl Svazek obcí "Drahanská vrchovina".

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://home.tiscali.cz:8080/ca158413/index, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA