Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Komořany

Historie
Název obce pochází pravděpodobně od komorníků - sloužících lidí, německy Gundrum. Název vsi ukazuje, že osada byla zeměpanská. Komořané byli lidé, kteří byli k službě komorníkovi, tedy půhončí. Nacházejí se 2 km severovýchodně od Rousínova při státní silnici z Brna do Olomouce v nadmořské výšce 242 m.

Lze předpokládat, že Komořany náležely v polovině 13. století k územnímu komplexu pánů z Obřan a po vymření hlavní větve od druhé desítky 14. století pánům z Lipného. Ukazuje na to jednak německé osídlení, které muselo být provedeno v druhé polovině 13. století, a také to, že kolem roku 1340 držel Komořany Střížek zvaný Holub z Tachova, který přišel na Moravu ze západních Čech s Jindřichem z Lipého. Střížek odkázal zboží v Komořanech s tvrzí cisterciáckému klášteru Králové na Starém Brně, který se odkazu ujal. V roce 1380 byl v Komořanech farní kostel. Fara, jejíž patronát měl klášter Králové, byla vždy osazována katolickými kněžími.

V roce 1459 byl zmiňován u Komořan rybník, který však nenáležel klášteru, nýbrž Jeronýmu z Pivína. Za třicetileté války Komořany velmi utrpěly, po válce byla třetina usedlostí pustých. V roce 1777 zůstali Komořanští při starých robotách. Komořany tvořily zvláštní klášterní statek, který byl po zrušení kláštera v roce 1782 pronajímán a v roce 1825 prodán Františku rytíři Heintl, jehož syn František jej prodal v roce 1843 Eduardu, knížeti Schönburg- Hartenstein. Veliké požáry byly v Komořanech 4. října 1832, 3. července 1840 a 9. července 1857. V roce 1866 zde řádila cholera.

Škola zde stávala zajisté již v 16. století, výslovně se však jmenuje v roce 1764. Česká menšinová škola byla otevřená v roce 1919. V roce 1939 byly české rodiny z obce vystěhovány, po druhé světové válce byly zase odsunuty rodiny německé do Německa. V Komořanech byl mlýn. V roce 1923 byla založena akciová cihelna na výstavbu českých rodinných domů, brzy však zanikla.

Památky
Význačnější památky: farní kostel sv. Barbory zbudovaný v roce 1804 na gotickém základě ze 14. století, fara z roku 1821, kamenné barokní sochy sv. Floriána a sv. Jana Nepomuckého z 18. století.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.komorany.eu/, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA